Jak zatem poszukiwać zmian, żeby znaleźć opcję najlepszą dla siebie? Na pytania odpowiada psycholog Dorota Gromnicka – ekspert kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”.
Czy każda zmiana jest dobra i pożądana? Jak możemy przekonać się, że nie popełnimy błędu?
Myśląc o tym, czy dana zmiana będzie dla nas dobra, musimy zastanowić się, jak 10 lat po jej wprowadzeniu będzie wyglądało nasze życie. Musimy patrzeć na korzyści i konsekwencje w perspektywie krótko- i długofalowej. Jeśli godzimy się na zmiany i z chęcią je realizujemy, wtedy są one dla nas lepsze i bardziej nas angażują niż te, które są nam narzucone. Planując nowe sytuacje pamiętajmy jednocześnie, że ich poszukiwanie za wszelką cenę też nie jest dobre, ponieważ ciągła tymczasowość może być dla nas obciążająca. Pozwólmy sobie czasem zatrzymać się i cieszyć tym, co mamy.
Czy możemy przygotować się do zmiany?
Podejmując decyzję o zmianie, przede wszystkim należy się z nią oswoić – wyobrażać sobie, jak będzie wyglądało nasze życie po jej wprowadzeniu. Badanie zrealizowane w ramach kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie” pokazuje, że co trzecia Polka chce zmienić swój zawód, a co piąta – miejsce zamieszkania. Jeśli czeka nas przeprowadzka, poczytajmy o nowej lokalizacji. Jeśli zaczynamy inną pracę, dowiedzmy się jak najwięcej o nowej firmie. Zdobycie takich informacji sprawi, że zmiana nie będzie szokiem i nie wywróci naszego życia do góry nogami. Pamiętajmy też o naszych bliskich, ponieważ oni także odczują konsekwencje nowej sytuacji. Wspólna rozmowa o przyszłości pozwoli wyjaśnić wszelkie wątpliwości i uniknąć późniejszych nieporozumień.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.