kobieta7ikony15
Dagna Starowieyska
30/09/2013

Coraz chętniej wyjeżdżamy

O ponad 11 proc. (do 44 proc.) względem zeszłego roku wzrósł odsetek Polaków biorących urlop w czasie długich weekendów. Prym wiodą osoby młode oraz posiadające wyższe wykształcenie, a najchętniej wybieranym miejscem wypoczynku jest Polska

Pracodawcy nie powinni jednak obawiać się powszechnych urlopów, mają one swoje plusy. Work Service prezentuje badania na temat majowych urlopów Polaków.

Work Service zapytało Polaków, czy biorą urlop w czasie długich majowych weekendów, a jeśli tak, to jak spędzają czas. Okazuje się, ze 44 proc. z nas wzięło co najmniej jeden dzień wolny
w czasie długiego weekendu na początku maja. Badania wskazują, że jak już brać urlop – to warto iść na całość i okazuje się, że opcja trzydniowego wolnego była wśród urlopowiczów najpopularniejsza (31 proc.). Co ciekawe w porównaniu do zeszłego roku jest to aż dwukrotnie wyższy wynik (2012 roku – 14,3 proc). Jednocześnie liczba osób pracujących podczas majówki spadła z 67,6 proc. w zeszłym roku, do 56 proc.

- Wyjazdy majowe wchodzą w krew pracownikom i w związku z tym chętniej biorą oni wolne. Jedenastoprocentowy wzrost liczby osób, które biorą urlop to dużo. Dla niektórych firm może on oznaczać nawet kilkaset pracowników mniej do dyspozycji – tłumaczy Tomasz Hanczarek Prezes Work Service. – Niemniej w przypadku lekkiego zawahania na rynku pracy powszechne urlopy to korzystne zjawisko. Pracownicy zamiast korzystać z ekwiwalentów urlopowych, które są kosztowne dla pracodawcy – wykorzystują go w normalnym trybie – dodaje Tomasz Hanczarek.

Urlop najchętniej biorą osoby z wyższym wykształceniem – aż 59 proc. populacji oraz ludzie młodzi – aż 70 proc. osób w wieku do 24 lat oraz jedna trzecia z przedziału 25-34 lata wzięło 3 dni wolnego w dniach 29 kwietnia – 3 maja. Największy odsetek osób pracujących, to osoby dojrzałe w wieku 35 – 54 lata oraz zazwyczaj mieszkańcy wsi i małych miast. – Skłon ność do krótkoterminowych urlopów i wyjazdów to styl życia, który prezentują zazwyczaj ludzie młodzi oraz osoby wykształcone mieszkające w metropoliach i większych miastach. Krótkie wyjazdy nad morze, czy w góry ze znajomymi są wśród nich bardzo modne – mówi Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service. Na długi weekend związany z Bożym Ciałem wyjazd planuje 30 proc. Polaków. Największa część z nich wyjedzie na 3-4 dni, a tylko nieliczni (6 proc.) pozwolą sobie na minimum pięciodniowy odpoczynek poza domem.

- Większość Polaków w czasie swojego urlopu wybiera wypoczynek w Polsce, a w następnej kolejności pobyt w domu lub wyjazd do rodziny. Wypoczynek za granicą to wciąż rzadkość. Większości z nas na to nie stać, a jeśli mamy fundusze to wolimy wybrać się za granicę na dłuższe wakacje w lato – dodaje Krzysztof Ingot.

kobieta7ikony15
kobieta7ikony15

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.