Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie powoduje nadreaktywność (nadwrażliwość) oskrzeli, która prowadzi do nawracających objawów, takich jak: świszczący oddech, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszel. Występują one szczególnie w nocy i nad ranem. Najczęstszą postacią u dzieci jest astma alergiczna. Choroba bywa też końcowym etapem tzw. marszu alergicznego, który rozpoczyna się zwykle około 1. roku życia objawami alergii pokarmowej.
Najważniejsze zasady postępowania w astmie*:
- profilaktyka: unikanie alergenu i czynników zaostrzających przebieg astmy
- edukacja chorego i jego opiekunów (w tym nauczycieli)
- farmakoterapia (stosowanie leków według ustalonego planu)
- odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa (w niektórych przypadkach)
- fizykoterapia dróg oddechowych
- psychoterapia, która jest szczególnie ważna u młodzieży
- leczenie sanatoryjne – w ciężkich i trudnych przypadkach choroby
Czym jest odczulanie?
Sednem procesu odczulania jest wykorzystanie do zwalczenia alergii tej samej substancji (alergenu), która ją powoduje. Choremu podaje się alergen na który jest uczulony w zwiększanych stopniowo dawkach. W kolejnym etapie osoba uczulona regularnie przyjmuje optymalną dawkę alergenu, a organizm oswaja się z nim i przestaje traktować go jak wroga. Mechanizm alergii zostaje wygaszony, objawy zmniejszają się, a czasem ustępują całkowicie. Najnowocześniejszą metodą odczulania jest obecnie bezinwazyjna szczepionka podjęzykowa w postaci kropel lub tabletek. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia. Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się rano na czczo na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć. Odczulanie tego typu pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Tabletki to dziś najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Szczepionkę w formie kropel należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C, tabletek nie trzeba przechowywać w lodówce.
*informacje zaczerpnięto z publikacji „Dziecko z astmą w rodzinie i szkole”, Andrzej Emeryk, Renata Zubrzycka, Małgorzata Bartkowiak-Emeryk, Radosław Gawlik, Wydawnictwo UMCS
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.