Już po raz ósmy uczestniczki znanej już w środowisku krakowskim kampanii „Porozmawiajmy o zdrowiu” dyskutowały o tym, dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne.
Gościem specjalnym spotkania była aktorka Marta Bizoń. – Często przed wykonaniem jakiegoś ważnego badania powstrzymuje mnie zwykły strach o jego wynik. Chyba nie jestem dobrym przykładem, by promować ideę profilaktyki zdrowotnej – śmiała się Marta Bizoń. Gdyby każdy był taki idealny i tak książkowo dbał o siebie, to nie byłoby sensu dalszego organizowania naszych spotkań – zapewniała prowadząca Agata Niemiec.
A że potrzeba taka jest, potwierdziły tłumy kobiet, które wypełniły po brzegi salę restauracji „Cztery pory roku” w Hotelu Rubinstein. Zgromadzone Panie ze skupieniem słuchały wypowiedzi kolejno zapraszanych na scenę ekspertów z dziedziny medycyny i zdrowego stylu życia.
O sposobach walki z grypą oraz o możliwościach jej zapobiegania opowiadał dr Tadeusz Russer z Centrum Medycznego VIP- MED. Między innymi starał się obalić mity dotyczące szczepień oraz zachęcał do ich wykonywania. Wspomniał też, że w ramach narodowego programu bezpłatnie skorzystać z nich mogą osoby po 65 roku życia.
Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania był niedosłuch. O zagadnieniu opowiadała dr Agnieszka Morawska z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Tłumaczyła, że przypadłość ta niekoniecznie musi być powiązana z wiekiem. Laryngolog tłumaczyła, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że z naszymi uszami coś jest nie tak – od czego się zaczyna i jak schorzenie postępuje. Do problemu ze słuchem często trudno nam się przyznać, próbujemy go bagatelizować i „jakoś z nim żyć”. Jeśli jednak nie postaramy się go wyeliminować, to problem ten wyeliminuje nas z normalnego życia społecznego – mówiła dr Morawska. Po spotkaniu skorzystać można było z bezpłatnej videootoskopii, którą dla uczestniczek zorganizowała firma GRAN( www.dobrzeslyszec.pl)
Na ekranie monitora obserwować mogliśmy zakamarki naszych uszu – Tak na srebrno świeci zdrowa błona bębenkowa, a tutaj mamy kosteczkę – objaśniała specjalistka wykonująca badanie.
Również i tym razem organizatorzy nie unikali zagadnień onkologicznych. Joanna Świderska, specjalistka, dla której wirus HPV (brodawczak ludzki) nie kryje żadnych tajemnic, mówiła o czynnikach wywołujących raka szyjki macicy, drugiego co do częstości występowania nowotworu kobiecego. Wykrycie obecności wirusa w organizmie umożliwia wykonanie specjalnego testu. Im wcześniej dowiemy się, że jesteśmy zakażone wirusem HPV, tym częściej i uważniej możemy prowadzić dalszą diagnostykę i tym skuteczniej zapobiec rakowi. Siedem takich testów ufundowanych przez sieć laboratoriów Synevo rozlosowano wśród uczestniczek spotkania.
Oprócz terapii farmakologicznej stosowanej u chorych na raka, równie ważna w procesie zdrowienia i powrotu do aktywności po chorobie jest pomoc psychologiczna. O możliwościach w tym zakresie opowiadała psychoonkolog Edyta Krzysztof ze Stowarzyszenia Wspierania Onkologii Unicorn. – Walczyć i wierzyć trzeba do końca. Nikt, nawet lekarz nie jest w stanie orzec ostatecznie, kiedy umrzemy. Stawianie takich diagnoz przypomina zabawę w Boga – mówiła pani Edyta.
Trudniejsza i cięższa tematyka zrównoważona została lżejszą, lecz niemniej ważną dla świadomej i zdrowej kobiety. Zebrane Panie posłuchały o „fitnessie radości” – Zumba Fitness oraz wzięły udział w losowaniu karnetów na zajęcia w Platinium Club. Klinika Młodości, którą reprezentowała Izabela Załęska ufundowała zabiegi RF, tzw. falami młodości, które wpływają hamująco na proces starzenia oraz ujędrniają skórę.
Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o zdrowiu” odbędzie się już 25 listopada.
Marta Bizoń – gość specjalny spotkania
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.