Sanofi_eksmagazyn.pl
Kalina Samek
27/01/2015

Lot samolotem może się skończyć katastrofą… dla zdrowia

Trwająca dłużej niż sześć godzin podróż samolotem w klasie ekonomicznej, zwłaszcza połączona ze snem w pozycji siedzącej, grozi poważnym schorzeniem. Ma ono nawet swoją lotniczą nazwę – zespół klasy ekonomicznej

Zakrzepica żył głębokich to zaburzenie powodowane przez długotrwałe unieruchomienie lub znaczne ograniczenie ruchu – takie, z jakim mamy do czynienia w fotelu lotniczym, gdzie nie ma miejsca na wyprostowanie nóg. Schorzenie to jest wywoływane przez nacisk siedziska na tył ud, łydek i powierzchnię pod kolanem. Powoduje to zastój krwi, który może prowadzić u długo podróżujących osób do powstania skrzepliny w żyłach głębokich kończyn dolnych. Jeśli skrzep oderwie się od naczynia krwionośnego i zacznie przemieszczać się w naczyniach krwionośnych wraz z krwią, może w skrajnym przypadku spowodować zatorowość płucną i śmierć. Najbardziej narażone na wystąpienie zakrzepicy są osoby po 40. roku życia, z nadwagą, po niedawnych operacjach lub urazach, palacze i kobiety w ciąży. Bezpośrednim czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia schorzenia jest wywołujące nadkrzepliwość odwodnienie organizmu, o które nietrudno w klimatyzowanej kabinie samolotu.

Jak rozpoznać zespół klasy ekonomicznej?

Objawem zakrzepicy żył głębokich jest opuchnięcie nóg, szczególnie w okolicy kostek oraz bóle w obrębie łydki i pod kolanem podczas zgięcia stopy przy zachowaniu prostej nogi. Wynika to z wrażliwości zmienionych zapalnie żył głębokich przy ich napinaniu. Stwierdzenie tego objawu zwiększa szanse rozpoznania zakrzepicy kończyn dolnych. Należy w takim wypadku unikać pozycji powodujących ból, ponieważ mogą zwiększać ryzyko oderwania skrzepliny w żyle.

Jak zapobiegać zakrzepicy w samolocie?

Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepicy jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Dlatego najlepiej pić dużo niegazowanej wody zarówno przed lotem, jak i w jego trakcie, a unikać kawy i alkoholu, które mają właściwości odwadniające. Niektórzy radzą, by przyjmować w samolocie aspirynę na rozrzedzenie krwi, ale lekarze nie polecają tej metody. W ramach profilaktyki farmakologicznej zalecają często zastrzyk podskórny z heparyny drobnocząsteczkowej. Można również spotkać się z zaleceniem, by zakładać elastyczne opaski, pończochy lub podkolanówki o stopniowanym ucisku. Jednocześnie warto starać się, o ile to możliwe, jak najwięcej wstawać i chodzić w trakcie lotu, a w pozycji siedzącej wykonywać ćwiczenia łydek. Więcej na ten temat przeczytamy na stronie zakrzepica24.pl.

Sanofi_eksmagazyn.pl
Sanofi_eksmagazyn.pl

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.