Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze to płyn, w którym zawieszone są komórki krwi. Składa się ono aż w 90% z wody, a pozostałe 10% to przede wszystkim białka i ogromna ilość czynników aktywujących krzepnięcie krwi. 1 mikrolitr osocza może zawierać aż 400 tysięcy płytek krwi. By uzyskać bardziej skoncentrowane osocze, dokonuje się wirowania krwi, dzięki czemu otrzymujemy osocze bogatopłytkowe, które zawiera od kilku do kilkunastu razy więcej płytek krwi, czyli nawet aż ponad 5 miliardów w jednym mililitrze.
W jakim celu uzyskiwane jest osocze bogatopłytkowe? – Zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest w medycynie bardzo szerokie. Płytki krwi w nim zawarte pobudzają procesy regeneracyjne różnych typów tkanek, więc osocze bogatopłytkowe stosowane jest do leczenia urazów mięśni, ścięgien, stawów i zwyrodnień stawów lub ścięgien. Ponadto osocze bogatopłytkowe znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Stosujemy je do spłycania zmarszczek, ujędrniania skóry, wyrównania kolorytu cery czy rewitalizacji włosów. Dzięki zabiegowi poprawia się napięcie, elastyczność oraz gęstość i ukrwienie skóry, co wpływa na kondycję włosów. – mówi dr Katarzyna Mudel z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Wampirzy lifting, czyli o rewitalizacji skóry
O wampirzym liftingu słyszymy coraz częściej, bo jest to jeden z zabiegów bardzo lubianych przez polskie i zagraniczne celebrytki. Zabieg ten posiada wiele zalet: przede wszystkim jest w pełni naturalny, ponieważ w jego trakcie wykorzystuje się tylko osocze bogatopłytkowe otrzymane z krwi pacjentki, jest mało inwazyjny i krótki, a do jego wykonania istnieje niewiele przeciwwskazań. I co oczywiście najważniejsze – wampirzy lifting przynosi widoczne efekty w postaci odmłodzenia twarzy. Nic więc dziwnego, że zdobywa taką popularność.
Warto wiedzieć, w jaki sposób następuje odmłodzenie i rewitalizacja skóry, bo jest to zagadnienie bardzo ciekawe. Gdy miliardy płytek krwi znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym wstrzykiwane są w skórę, to następuje uruchomienie całej kaskady naturalnych procesów naprawczych. Zwiększa się produkcja nowych fibroblastów, które produkują włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Ponadto osocze stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje uzyskaniem zdrowego kolorytu cery. Powstają nowe komórki naskórka, a skóra jest lepiej nawilżona, m.in. dzięki syntezie kwasu hialuronowego. Wszystkie procesy naprawcze zachodzące po podaniu osocza bogatopłytkowego są w pełni naturalne. Należy jednak pamiętać, że efekty nie są natychmiastowe ale dzięki temu utrzymują się dłużej.
Osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia
Osocze bogatopłytkowe stosowane jest również jako metoda leczenie łysienia. Co ciekawe – zabiegi przynoszą poprawę w przypadku każdego typu łysienia i są wykonywane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Osocze bogatopłytkowe polecane jest więc tym osobom, które borykają się z łysieniem androgenowym, czyli najczęściej spotykanym typem łysienia, szczególnie często występującym u panów. Ale terapia osoczem sprawdza się również w leczeniu łysienia telogenowego, którego przyczyną są choroby włosów albo zaburzenia hormonalne, jak np. te występujące po ciąży lub wynikające z niedoczynności tarczycy. Osocze bogatopłytkowe stosowane jest u osób po przebytej chemioterapii i radioterapii, a także w przypadku łysienia plackowatego i bliznowaciejącego.
W jaki sposób osocze bogatopłytkowe stymuluje wzrost włosów? – Składniki osocza bogatopłytkowego pobudzają produkcję keranocytów, czyli komórek naskórka, które wytwarzają włosy. Ogromną w tym rolę odgrywają komórki macierzyste obecne w osoczu. Ponadto czynniki wzrostu stymulują mieszki włosowe do wytwarzania nowych włosów. Oprócz tego oczywiście budują nowe naczynka krwionośne, zapewniając tym samym skórze lepsze odżywienie – wyjaśnia dr Katarzyna Mudel z kliniki Ars Estetica.
Rewitalizacja pochwy osoczem bogatopłytkowym
Całkiem niedawno osocze bogatopłytkowe zaczęło być stosowane także do rewitalizacji okolic intymnych. Zabieg ten warto polecić szczególnie paniom, które weszły w okres okołomenopauzalny i zauważyły, że ich pochwa jest mniej nawilżona, co może skutkować np. bólem podczas stosunku. Dosyć często spotykaną dolegliwością u dojrzałych pań jest też atrofia pochwy, czyli zmniejszanie się grubości błony śluzowej pochwy, mogące prowadzić do całkowitego zaniku śluzówki. W leczeniu atrofii pochwy można stosować terapię estrogenową lub zdecydować się właśnie na zabieg osoczem bogatopłytkowym, co jest ważną alternatywą, ponieważ niektóre panie źle znoszą terapię hormonalną.
Przebieg zabiegu i cena
Zarówno w przypadku wampirzego liftingu, leczenia łysienia czy rewitalizacji pochwy, przebieg zabiegu jest dosyć podobny. Najpierw pobierana jest do probówki niewielka ilość krwi pacjenta, którą następnie umieszcza się w specjalnej wirówce. W wyniku wirowania poszczególne składniki osocza ulegają oddzieleniu i powstaje osocze bogatopłytkowe, do którego dodawany jest odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. Kolejnym krokiem jest wykonanie mezoterapii z użyciem uzyskanego płynu. W skórę pacjenta wstrzykiwane jest więc osocze za pomocą bardzo cienkiej igły. Najczęściej zabieg nie wymaga wykonywania znieczulenia i trwa około 30 minut. Zaraz po zabiegu możemy wrócić do codziennej aktywności, choć w wyniku wampirzego liftingu prawdopodobnie na naszej twarzy pojawią się niewielkie siniaki.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie są drogie, a ich cena zależy przede wszystkim od wielkości obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Za zabieg odmładzania twarzy zapłacimy ok. 1200 zł, natomiast w przypadku leczenia łysienia ok. 1000 zł. Oczywiście ceny mogą nieznacznie różnić się pomiędzy wybranymi klinikami w zależności od używanego system do odwirowywania osocza, co wpływa na jego skoncentrowanie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.