Alergia wziewna charakteryzuje się tymi samymi dolegliwościami co przeziębienie. I choć symptomy są podobne to przyczyny ich powstawania są różne. Za chorobę odpowiedzialne są wirusy, zła dieta, brak ruchu, a także nieodpowiednio dobrane ubranie do pory roku. Uczulenie zaś wywołują alergeny.
Pierwsza pomoc
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uczulona na pyłki roślin. Lekki katar i kaszel traktowany jest jako przejaw spadku odporności. Warto przyjrzeć się sobie i zwrócić uwagę na to, co nam dolega, aby móc podjąć odpowiednie leczenie. Przy alergii środki na przeziębienie nie pomogą. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo i skuteczne kurację warto sięgnąć po sprawdzone i znane leki. Jednym z nich jest np. Zyrtec UCB – tabletki antyhistaminowe, zawierające w swoim składzie cetyryzynę. Jej działanie utrzymuje się około 24h. Wskazana jest w leczeniu przewlekłego oraz sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, podrażnionych spojówek oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Ponadto Zyrtec UCB daje ukojenie w przypadku reakcji alergicznych spowodowanych pyłkami roślin, drzew, krzewów, traw i chwastów w okresie ich pylenia, a także roztoczy i grzybów pleśniowych. Lek jest dostępny bez recepty. Odpowiedni dla dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat.
Błędna diagnoza
Wiele osób nie jest w stanie rozróżnić przeziębienia od alergii, w szczególności gdy dotyka ich po raz pierwszy. Mylna diagnoza sprawia, że zamiast po leki antyalergiczne sięgamy po preparaty na przeziębienie… Jakie zatem podjąć leczenie, gdy nie jesteśmy pewni co nam dolega? Poprawną ocenę swojego stanu zdrowia możemy określić sami obserwując swój katar. Sienny pojawia się nagle, jest wodnisty i nie towarzyszy mu gorączka. Trwa znacznie dłużej niż zwykły. Przy przeziębieniu wydzielina z nosa zazwyczaj rozwija się stopniowo i trwa kilka dni. Jest gęsta i ma żółty kolor. Zwykły katar pojawia się na przełomie wiosny i zimy, kiedy temperatury są zmienne. Sienny występuje co roku o tej samej. Dodatkowo osoba uczulona może uskarżać się na łzawienie, swędzące i zaczerwienione oczy. W przypadku przeziębienia te objawy nie występują.
Co uczula?
Za reakcję alergiczną organizmu odpowiedzialne są alergany – głównie pyłki roślin. Zazwyczaj dają się we znaki chorym wczesną wiosną i latem. Przenoszone za pomocą wiatru. Wnikają przez drogi oddechowe podrażniają nos i wywołują katar sienny. Przyczyną jego powstawania są również grzyby, pleśń, sierść zwierzęca, pierze, pyłki traw, drzew, chwastów. Ryzyko występowania alergii zwiększają polipy w nosie, wiek – im, ktoś starszy tym bardziej podatny jest na występowanie alergii, ciąża, obciążenie genetyczne – jeśli, ktoś w rodzinie cierpiał na alergie, jest wielce prawdopodobne, że i my ją będziemy mieli, bezpośredni kontakt z alergenem.
CytujSkomentuj
Słyszałam kiedyś, że za sprawą coraz łągodniejszych zim, alergicy mają alergię praktycznie cały rok, bo zawsze tam coś z roślinności pyli. Ja na szczęście nie mam żadnego rodzaju alergii, no chyba że na jakieś silnie zakurzone pomieszczenia ale to myślę, że większość osób tak ma – czyli że zaczyna kichać na strychu