01. na zdjęciu Paweł Śmiałek, fot. Mariusz Bogumił
na zdjęciu Paweł Śmiałek, Fot. Mariusz Bogumił
Redakcja
23/04/2015

Wieczór kulturalny White Alice

Warszawa – Stara Praga – Skład Butelek – 2.05.2015. W samym środku majowego weekendu w jednym z warszawskich lokali odbędzie się niezwykłe przedsięwzięcie. Wieczór Kulturalny to impreza dedykowana miłośnikom fotografii i filmu

To też wydarzenie towarzyszące Czarownym Warsztatom jakie organizuje i prowadzi Alicja Reczek White Alice. 2.05.2015 w kultowym SKŁADZIE BUTELEK https://www.facebook.com/skladbutelekwarszawa?fref=ts na Starej Pradze wystąpi 3 niezwykłych gości. ŚMIAŁEK – mistrz „mokrego kolodionu”. AMADI – autor filmu „Bal Utracony” i RAV – wyznawca ‘dużego formatu”. Brzmi enigmatycznie? Pora odczarować tajemnice. Kto jest chętny celebrować Wiosnę w tak twórczym wydaniu? Zapraszamy. Wstęp wolny ;)

wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/674062269387992/

Alicja Reczek White Alice  https://www.facebook.com/AlicjaReczekWhiteAlice?fref=ts

Czarowne Warsztaty https://www.facebook.com/pages/Warsztaty-Fotografii-Artystycznej-WHITE-ALICE/131264216946129?fref=ts

_______________________________________________________________________________

PAWEŁ ŚMIAŁEK

Fot. Mariusz Bogumił

Nie ukończył żadnej uczelni i kursów. Nie brał udziału w konkursach fotograficznych. Samouk. Podczas spotkania pokaże slajdy i odpowie o procesie powstawania zdjęć na szkle – to chyba najkrótsze bio i zapowiedź z jaką miałam do czynienia ale tak życzył sobie Paweł.

-Nie pamiętam kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z pracami Śmiałka. To było jeszcze przed modą na kolodion. Od tej pory polecam „śmiałkowe” zdjęcia uczestnikom warsztatów i znajomym. Co więcej, od zawsze czułam, że się z Pawłem dogadamy i coś razem stworzymy. Zastanawiało mnie tylko co to będzie i jak to możliwe? skoro nie pozuje i nie zajmuje się ambriotypią. O Śmiałku myślałam kiedy przejeżdżałam tramwajem przez Żoliborz. Kiedy zaprzyjaźniona modelka wybierała się do niego na sesje. Ostatnio kiedy zobaczyłam jego zdjęcie w metrze, szczerze się cieszyłam. A kiedy przyszedł na pierwszą edycję Wieczoru Kulturalnego po prostu nie mogłam uwierzyć. Przyznam, że nie mieliśmy okazji dłużej pogadać, ponieważ byłam zajęta organizacją ale w chwili przerwy Paweł pokazał mi swoje zdjęcie. Uśmiechnął się. Ja pokiwałam głową i wszystko było jasne. Myślałam w duchu …a więc to tak  – mówi Alicja Reczek White Alice

http://ambrotypy.blogspot.com/

AMADEUSZ ANDRZEJEWSKI – AMADI

Absolwent Politechniki Gdańskiej i PWSFTviT. Na co dzień pracuje jako montażysta i „jednoosobowa ekipa filmowa” przy reportażach i klipach, po godzinach zajmuje się kinem niezależnym jako reżyser i montażysta. Administruje największym polskim forum o sprzęcie filmowym videodslr.pl. Jako reżyser ma w dorobku, oprócz etiud, trzy krótkometrażowe filmy fabularne – „Pro Morte”, „Bal Utracony” i „Ziemiankę”. Jako montażysta pracował już przy kilkunastu projektach niezależnych i studenckich, w tym ostatnio pierwszym pełnometrażowym.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL36EF4703A566B582

-Pomysł żeby nakręcić film osadzony w estetyce steampunka chodził za mną od dawna. Interesuję się tym nurtem, znam wiele osób w Polsce, które również się nim fascynują, organizują duże plenery fotograficzne, mają szafy pełne fantastycznych steampunkowo-wiktoriańskich kreacji.

-Pierwsze podejście było „z rozmachem” – gdzieś na przełomie 2012 i 2013 roku razem ze znajomym scenarzystą napisaliśmy pierwszą wersję filmu pełnometrażowego. Niestety potem przyszedł przysłowiowy kubeł zimnej wody – o ile papier jest cierpliwy i wszystko można nań przelać, o tyle niestety kilkumilionowego budżetu potrzebnego na nakręcenie wszystkiego tego co wymyśliliśmy żaden z nas nie był w stanie pozyskać. Zdecydowałem się na drugie podejście – tamta historia poszła do szuflady, a ja napisałem nową, krótszą (30 minut to górna granica krótkiego metrażu i nie chciałem jej przekraczać), dającą się zrealizować z pomocą dostępnych środków i wsparcia znajomych. Wiedziałem, że nikt za darmo nie udostępni mi rynku w Krakowie czy innego historycznie pasującego pleneru, stąd też pierwszym założeniem było kręcenie we wnętrzu.

-Druga sprawa to postacie. Moi znajomi, owszem, mają ciekawe kreacje w szafie, ale nikt spośród nich nie bawi się w rekonstrukcję steampunkowych czy wiktoriańskich chłopów, żebraków czy robotników – a zatem do dyspozycji miałem głównie arystokratów. Jak uzasadnić zgraję arystokratów we wnętrzu? Bal wydał się najodpowiedniejszy i od tego zacząłem prace nad tekstem. Pozostawało wymyślić intrygę.

-Scenariusz był gotowy wiosną 2013. Zebraliśmy ekipę i obsadę, znaleźliśmy chętne do współpracy lokacje. Zdjęcia zajęły 5 dni, z czego trzy na przełomie maja i czerwca zajęły nam sceny w pałacu i pokoju głównej bohaterki, a dwa na początku sierpnia spędziliśmy kręcąc sceny dziejące się w pałacowych piwnicach. Film miał premierę niemal idealnie rok po „ostatnim klapsie” – 5. sierpnia 2014 – mówi Amadeusz Andrzejewski.

Fot. Jarosław Sosiński

Rafał RAV Kaźmierczak

Fotografik, entuzjasta sztuki fotograficznej, a w szczególności fotografii tradycyjnej i wielkoformatowej. Swoją pasję rozwija od ponad 20 lat. Autor pięciu wystaw indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych. Prezentował swoje prace w Polsce, m.in. w Lublinie, Kielcach, Jarosławiu, Olsztynie oraz poza granicami kraju – Belgii, Serbii, Macedonii i Bułgarii. Laureat nagrody „Best author FIAP” oraz licznych nagród, wyróżnień i akceptacji Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, pretendent do tytułu Artist of FIAP. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Fotoerotica 2014 organizowanym przez miesięcznik Playboy. Jego zdjęcia niejednokrotnie były publikowane w prasie branżowej. Obecnie głównym przedmiotem zainteresowań jest fotografia portretowa, aktu, abstrakcja oraz zgłębianie szlachetnych technik fotograficznych. Najbliższe jego sercu są słowa Dona McCullin’a: „Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.”

Projekty społeczne.

WYJĄTKOWY KALENDARZ –projekt zorganizowany dla fundacji WYJĄTKOWE SERCE. Uczestniczyłem w nim jako pomysłodawca, współorganizator, fotograf i grafik. Plan projektu powstał na początku roku 2013. Było wiele ambitnych pomysłów i zamierzeń, jednak zetknięcie z rzeczywistością i realiami prowincjonalnego miasteczka dosyć brutalnie to zweryfikowały. Fundacja ‘Wyjątkowe Serce’ zajmuje się pomocą dzieciom z autyzmem i zaburzeniami rozwoju. Efektem końcowym projektu był kalendarz na 2014 rok ze zdjęciami dzieci pokrzywdzonych przez los, z którego sprzedaży środki zostały przeznaczone na cele fundacji.

JESTEM AMAZONKĄ, JESTEM KOBIETĄ – projekt we współpracy z Olsztyńskim Klubem Amazonek. Zostałem poproszony przez pomysłodawczynię tej akcji o pomoc w organizacji i uczestniczenie jako jeden z fotografów. Celem akcji było rozpropagowanie wśród kobiet tematyki związanej z nowotworami piersi. Docelowym zadaniem miała być organizacja wystawy podczas Marszu Amazonek zorganizowanego w Olsztynie. Ostatecznie zaowocowało to nie tylko wystawą po marszu, ale i prezentacją prac w szpitalu MSWiA, który bardzo zainteresował się tą formą podejścia do profilaktyki nowotworowej wśród kobiet. Dodatkowo został wydany kalendarz na rok 2015 oraz wystawa wszystkich 12 prac w galerii Radia Olsztyn z okazji Dnia Kobiet.

MAM MARZENIE -  jest to akcja, która będzie trwać do końca 2015 roku. Jej głównym celem jest prowadzenie spotkań (warsztatów) fotograficznych dla dzieci z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, które aktualnie przebywają na oddziałach. Kolejnym celem jest wydanie kalendarza na 2016 rok z dziećmi w strojach przedstawiających ich wymarzone przyszłe zawody. Dochód ze sprzedaży kalendarza ma być przeznaczony na spełnienie dziecięcych marzeń. Przy okazji tych działań powstanie także reportaż z życia oddziałów dziecięcych zakończony wystawą. Biorę w nim udział jako fotograf i prelegent spotkań fotograficznych.

Projekty prywatne.

MINIMAL AKT – projekt, który realizowałem prze około rok. Po wykiełkowaniu pomysłu kilkukrotnie ewoluował on w mojej głowie zanim doszło do pierwszej sesji. Wystawa, która była zwieńczeniem tego projektu miała swój wernisaż w  Galerii Foyer olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Przedstawia dwadzieścia cztery prace ukazujące ciała kobiet jako formę. Jej celem było przedstawienie kobiecości w najbardziej minimalistycznym wydaniu.

______________________________________________________________________

Wieczór Kulturalny WHITE ALICE / vol.4.

CZAS 2.05.2015

MIEJSCE SKŁAD BUTELEK

ADRES ul. 11 Listopada 22, Praga, Warszawa

WSTĘP wolny !!!

GODZ 20.00

01. na zdjęciu Paweł Śmiałek, fot. Mariusz Bogumił
01. na zdjęciu Paweł Śmiałek, fot. Mariusz Bogumił

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.