Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie „Koalicji Walki z Cukrzycą” niespełna 26 proc., z przebadanych osób potwierdza, że wykonuje coroczne badania na stężenie glukozy we krwi, a niemal jedna trzecia z badanych sądzi , że cukrzycy nie można zapobiegać. – Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przypadkach i skutkach. Bardzo nikłe jest kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, gdyż ta niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne – zauważa dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.
W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety, gdyż jak pokazują statystyki, na cukrzycę dużo częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj są to osoby między 50, a 70 rokiem życia, które zamieszkują małe miasta do 50 tysięcy mieszkańców.
Przeprowadzone badanie ma posłużyć do lepszego zrozumienia problemu cukrzycy w naszym społeczeństwie oraz poszerzenia wiedzy na jej temat wśród polaków. Profilaktyka oraz lepsze doinformowanie zarówno pacjentów, którzy już cierpią na cukrzycę jak i dla osób zdrowych może doprowadzić do zmniejszenia nakładów finansowych na leczenie tego schorzenia oraz znacznie obniżyć wskaźnik zachorowań.
Cukrzyca to choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną m.in.: utraty wzroku, niewydolności nerek, uszkodzenia włókien nerwowych, sprzyjających miażdżycy zmian w naczyniach krwionośnych
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.