maj2015-seks13-ikona-123
Kalina Samek
27/08/2015

Dlaczego warto przekonać partnera do wizyty u urologa?

W przeważającej większości mężczyźni unikają wizyt w gabinecie lekarskim. Bagatelizują pojawiające się problemy zdrowotne, wychodząc z błędnego założenia, że prawdziwy facet powinien być twardy i sam sobie poradzić. Zadaniem partnerki jest przekonanie go do regularnych badań kontrolnych

Obecnie nikogo już nie dziwią regularne wizyty kobiet w gabinetach ginekologicznych. Coraz więcej pań ma świadomość, że wcześnie zdiagnozowane schorzenia mogą być całkowicie uleczalne. Analogicznie jest w przypadku mężczyzn. Wizyty kontrolne w gabinecie urologicznym powinny być dla panów standardem. Na pewno do takich odwiedzin należy partnera nakłonić, gdy zauważy się u niego problemy z erekcją bądź zbyt częste wizyty w łazience. Mogą to być bowiem symptomy chorób układu moczowo-płciowego.

Kiedy wizyta u urologa będzie koniecznością?

O dysfunkcji seksualnej można mówić, jeśli co najmniej ¼ prób odbycia stosunku kończy się brakiem lub niemożnością wzwodu. Dla wielu mężczyzn wciąż jest to problem wstydliwy, który starają się ukryć lub zbagatelizować, zrzucając go na karb przemęczenia lub stresującej pracy. Tymczasem okazuje się, że w przeważającej większości przyczynami problemów z erekcją są zaburzenia hormonalne czy choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia może przywrócić prawidłową erekcję.

Drugi problem, który bezsprzecznie wymaga wizyty w gabinecie urologicznym, to zaburzenia w oddawaniu moczu. Częstomocz, czyli częstsze niż siedmiokrotne oddawanie moczu w ciągu dnia, oraz wrażenie parcia na pęcherz, mogą być objawami między innymi infekcji układu moczowego. Jeżeli mikcji towarzyszy bolesność, a także zdarzają się napadowe bóle w okolicach pachwin lub w dolnych partiach brzucha, przyczyną może być kamica, zapalenie pęcherza moczowego lub choroby nerek. Informację o pełnym zakresie diagnostycznym można uzyskać między innymi na stronie www.gabineturologicznylodz.com.pl.

Argumenty przemawiające za wizytami kontrolnymi

Profilaktyka i regularne badania mogą ustrzec partnera przed poważniejszymi schorzeniami, takimi jak chociażby rak prostaty. Szacuje się, że choroba ta jest czwartym pod względem występowania nowotworem. W krajach Europy Zachodniej, gdzie badania profilaktyczne poziomu PSA (swoisty antygen prostaty służący upłynnianiu nasienia) są na porządku dziennym, wyleczalność raka prostaty kształtuje się na poziomie 72% przypadków, podczas gdy w Europie Wschodniej — 44%. Badaniom występowania PSA we krwi powinni poddawać się regularnie mężczyźni po czterdziestym roku życia. Jego podwyższony poziom może, ale nie musi, świadczyć o wystąpieniu nowotworu złośliwego, jednak interpretację należy pozostawić lekarzowi. Za regularnym odwiedzaniem gabinetu urologa przemawia chociażby fakt, że wcześnie zdiagnozowany nowotwór z powodzeniem można leczyć. Zatem im wcześniej podjęta terapia, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Mężczyźni zwykle omijają gabinety lekarskie szerokim łukiem. Warto ich jednak przekonać, że dbałość o dobrą kondycję w żaden sposób nie umniejsza ich męskości, a wręcz przeciwnie: świadczy o rozsądku, trosce o partnerkę i rodzinę oraz odpowiedzialności.

maj2015-seks13-ikona-123
maj2015-seks13-ikona-123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 16/11/2019 21:12

    CytujSkomentuj

    Właśnie, właśnie – dlaczego mężczyźni tak bardzo się boją chodzić do lekarza? Nie mówię o hipochondrykach, ale o tym, że gdy naprawdę coś się dzieje z męskim organizmem to chyba już tylko zapalenie płuc może przekonać pana do pójścia do lekarza, ciekawe :/

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.