ikona1234kobieta17
Ela Makos
02/03/2016

Przedhiszpańskie elegantki

Nie szata zdobi człowieka, ale może nam dużo o wspomnianym człowieku powiedzieć. Nie zmienia się to już od wielu lat. Potwierdzeniem tej tezy może być na przykład ubiór przedhiszpańskich elegantek

Ponad tysiąc lat temu atrybutami rzeczonych arystokratek były tuniki sięgające do łydki i szale spinane szpilami. Skąd te informacje? Z badań archeologów, którym udało się sprawdzić, co skrywa jeden z grobowców przedhiszpańskiego imperium Wari. Imperium to rozwinęło się na obszarze Andów Środkowych kilka wieków przed powstaniem imperium Inków. W mauzoleum pochodzącym z VIII-X w. znajdowały się szkielety kilkudziesięciu kobiet, a dodatkowo ponad 1300 cennych przedmiotów m.in. ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru. Grobowiec znaleziony został na stanowisku Castillo de Huarmey, na północno-centralnym wybrzeżu Peru.

Dr Miłosz Giersz wraz z całą ekipą badawczą stwierdził, że pustynne warunki świetnie konserwują, dzięki temu nawet znalezione tkaniny są w dobrym stanie. Archeolodzy zauważyli, że ubrania i inne przedmioty musiały należeć do kobiet pochodzących z wyższych sfer, z najwyższej arystokracji. Choć trudno precyzyjnie stwierdzić, co nosiły tamtejsze kobiety to można podać kilka informacji pozwalających na ich ogólną charakterystykę.

Można jednak powiedzieć, że podstawą ubioru arystokratek Wari były jednobarwne tuniki do łydki wykonywane z bawełny i wełny andyjskich wielbłądowatych. Często przy rękawach i w talii stroje wykańczane były szerokimi, ozdobnymi tapiseriami. Na nie zarzucane były szale, które spinane były na piersi srebrnymi lub miedzianymi szpilami – opisała biorąca udział w badaniach dr Patrycja Prządka-Giersz.

Warto jednak zauważyć, że obiekty znalezione w grobowcach, jak i te opisane w znalezionych testamentach pokazują, co miało w danej kulturze wartość i jaki zbiór dóbr był przekazywany najbliższym. Istotne jest to, że poszczególne przedmioty, których wartość była symboliczna w kulturach Wari lub Inków różniły się od rzeczy ważnych np. dla Hiszpanów (m.in. złoto).

Chociaż moda sprzed tysiąca lat jest już sama w sobie ciekawym tematem badawczym, to poznanie strojów imperium Wari może pomóc naukowcom w wyjaśnieniu innego ważnego zagadnienia. Chodzi o poszukiwania śladów ciągłości między cywilizacjami Wari i Inków.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta17
ikona1234kobieta17

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 07/11/2018 22:37

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam takie ciekawostki z danych okresów. Bardzo ciekawych rzeczy się można dowiedzieć z badań czy zachowanych lub zrekonstruowanych faktów. Myślę, że oprócz naukowców czy badaczy tak mało wiemy o takich sprawach, że takie rzeczy powinny być szerzej opisywane. W szkołach dzieciaki na pewno tez by były chętne na tego rodzaju wiedzę

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.