ikona1234kobieta_papierosy
Ela Makos
26/04/2016

Baba za kierownicą

Nic tak nie pobudza kierowców podczas jazdy jak kilka nieprzyjemnych słów przekazywanych sobie nawzajem. W końcu agresja wpisana jest w życie znaczniej liczby osób poruszających się samochodami. Często jednak przypisuje się ją wyłącznie mężczyznom, kobiety nie są jednak lepsze

Agresja na drodze to nie tylko domena mężczyzn, choć to pewnie oni częściej kojarzą się nam z różnymi potyczkami słownymi, które raz po raz daje się usłyszeć w nerwowych sytuacjach. Właśnie te sytuacje w ramach swojej pracy magisterskiej postanowiła zbadać Karolina Konieczna. Okazało się, że podczas jazdy samochodem, kobiety częściej niż mężczyźni używają agresywnych wyrażeń w stosunku do pozostałych uczestników ruchu. Nie szczędzą innym przezwisk, przekleństw i krzyku. Wyniki pokazują również, że bez względu na płeć, agresywne wyrażenia są częściej używane wśród osób z wysokim poziomem cech kobiecych, czyli u kobiet i kobiecych mężczyzn, posiadających więcej cech stereotypowo przypisanych do kobiet jak np. wrażliwość, łagodność, kokieteria itp.

Spośród wszystkich typów płci psychologicznej najwyższy stopień agresji zaobserwowano u osób androgenicznych, czyli posiadających cechy zarówno kobiece jak i męskie, uniezależnione od płci biologicznej. W badaniu nie stwierdzono związku poziomu kobiecości z agresją fizyczną.

Trzeba zauważyć, że w przypadku agresji językowej kobiety wcale nie są gorsze od mężczyzn, a czasami nawet ich przewyższają. Badania wykazały również, że zazwyczaj to osoby neurotyczne są znacznie częściej agresywne. Podobnie jest z ludźmi ekstrawertycznymi. Zupełnie odwrotnie jest u tych, którzy są ugodowi, a także otwarci na nowe doświadczenia. Z pewnością dobrze wypadają osoby mające zaufanie do innych i będące skromne oraz prostolinijne.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta_papierosy
ikona1234kobieta_papierosy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.