Na wspomnianej liście znajdziemy nie tylko te obowiązkowe badania, ale i wiele dodatkowych. Część z nich jest zupełnie nieinwazyjna, inne natomiast są bardziej ryzykowne. Co więcej, nie wszystkie są też refundowane. Jak pośród tych wszystkich badań znaleźć te najważniejsze?
Na pierwszy ogień powinna pójść morfologia krwi, badanie moczu i USG płodu – te badania to absolutne minimum, które trzeba wykonać. Stanowią one podstawę bezpiecznej i dobrze prowadzonej ciąży, dlatego też w poradniach posiadających kontrakty z NFZ wykonywane są one bezpłatnie. Niestety zakres informacji, które można dzięki nim uzyskać, jest dość ograniczony, dlatego wiele ciężarnych poddaje się dodatkowym, bardziej szczegółowym testom. Te dodatkowe zazwyczaj wykonuje się u kobiet, których podstawowe wyniki badań są niepokojące. Dzięki tym dodatkowym testom informacje mogą zostać jednak zweryfikowane. Poleca się je również paniom po 35. roku życia, a także tym, które mają genetyczne, rodzinne predyspozycje do niektórych chorób.
Co istotne, dzięki tym wczesnym badaniom możliwa jest interwencja i podjęcie stosownego leczenia określonych schorzeń jeszcze podczas ciąży lub zaraz po porodzie. Dlatego tak ważne jest robienie dodatkowych badań prenatalnych.
Które dodatkowe badania są jednak szczególnie ważne? Panie obawiają się szczególnie tych badań, które są choćby nieco inwazyjne. Nic w tym dziwnego. Boją się one np. amniopunkcji czy kordocentezy, w przypadku których ryzyko poronienia wynosi 0,5-1%. Zamiast nich mogą jednak wykonać kilka innych badań: USG 4D, echokardiografia serca dziecka oraz zyskujący coraz większą popularność test NIFTY.
USG 4D to badanie, dzięki któremu uzyskujemy trójwymiarowy, zmieniający się w czasie rzeczywistym obraz dziecka znajdującego się obecnie w brzuchu mamy – wygląda to zupełnie jak film z jego wnętrza. Specjalistyczny sprzęt bardzo wyraźnie pokazuje, jak wygląda malec, co jest dużym przeżyciem dla rodziców, ale co ważniejsze – umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie maleństwa, zaobserwowanie, jak się rusza, jak wyglądają jego poszczególne narządy zewnętrzne i stwierdzenie, czy na poziomie anatomicznym odpowiednio się rozwija. Echokardiografia płodu pozwala z kolei ocenić stan jego układu krążenia i wykryć ewentualne wady bądź zaburzenia pracy serca czy zastawek. To niezmiernie ważne, bo ich zdiagnozowanie w fazie prenatalnej daje szansę na podjęcie natychmiastowego leczenia jeszcze w tracie ciąży lub przygotowanie porodu tak, aby zaraz po nim poddać dziecko niezbędnemu zabiegowi. Oba te badania są zupełnie bezbolesne i można je przeprowadzić w gabinecie lekarskim posiadającym odpowiedni sprzęt praktycznie od ręki.
Do testów NIFTY potrzebna jest natomiast mała próbka krwi przyszłej mamy. Izoluje się z niej DNA potomka, które następnie poddawane jest drobiazgowemu badaniu. To badanie jest aktualnie jednym z najdokładniejszych i najpopularniejszych. Dzięki niemu można nie tylko szczegółowo, ale i w bezpieczny sposób ocenić stan zdrowia płodu.
Źródło: Wizerunkowo.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.