Od soboty 10 września PGE Narodowy wypełniony jest dźwiękami pędzących pociągów, przemierzających setki metrów krętych torów, mostów, niekończących się tuneli i scenami z codziennego życia lokalnej społeczności. Każdy z odwiedzających będzie mógł wybrać się w wyjątkową, interaktywną podróż i przeżyć niezapomnianą przygodę na ponad 1000 mkw. zachwycającej ekspozycji modelarskiej.
– Zależało nam na tym, aby Wielka Makieta Kolejowa była inspiracją dla młodego pokolenia i w nieco odmienny sposób prezentowała sztukę, jaką jest modelarstwo. Dzieci i młodzież biorące udział w wystawie na własne oczy zobaczą, co kryje się pod określeniami: kreatywność, pasja oraz zamiłowanie do kolei. Naszym celem jest więc nie tylko dostarczenie pozytywnych i niezapomnianych przeżyć, ale przede wszystkim pobudzenie potencjału twórczego i intelektualnego oglądających. Ogromne zainteresowanie wystawą podczas prezentacji w Warszawie i Gdańsku to dowód na to, że wciąż poszukujemy i potrzebujemy wrażeń oraz pobudzania naszej wyobraźni – mówi Arkadiusz Lewandowski, przedstawiciel zespołu Makieta City.
Ta wystawa to nie tylko pociągi, to również odwzorowanie terenu Dolnego Śląska, który kiedyś był jednym z najlepiej skomunikowanych regionów na mapie Polski. Poza tym nie zabraknie też stacji kolejowych, lokomotyw, bocznic, fabryk, ramp przeładunkowych, farm czy zakładów przemysłowych. Bujne lasy, wielkie krzewy porastające wzgórza oraz przejrzyste wody jezior, nad którymi beztrosko odpoczywają lokalni mieszkańcy staną się dopełnieniem tego obrazka. Makieta, połączona 14 kilometrami przewodów, dzięki sterowaniu komputerowemu oraz interaktywnym funkcjom, umożliwi chętnym samodzielne uruchomienie m.in. wesołego miasteczka, wezwania straży pożarnej do pomocy czy nakarmienia kur w wiejskiej gospodzie.
Już niedługo rozpocznie się również budowa największej stacjonarnej makiety w Polsce. Poza pociągami znajdą się na niej pozycjonowane „satelitarnie” samochody, statki, a w następnej kolejności samoloty. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby samodzielnie sterować makietą, do dyspozycji będzie mniejsza ekspozycja w skali N, czyli 1:160. Na niej goście będą mogli samodzielnie sterować pociągami, rozjazdami i obrotnicą lokomotyw. Aby pokazać możliwości modeli kolejowych i zachować zieleń w zimie, na wystawie powstaje makieta ogrodowa w skali 1:22,5.
Źródło: ITBC Communication
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.