Polscy widzowie niejednokrotnie w ogóle nie są w stanie powiedzieć, co cechuje filmy koreańskie, a także podać choćby jeden z tytułów. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich powstał właśnie po to, aby tę sytuację zmienić. Koreańczycy mają się czym pochwalić, a za swoje produkcje są doceniani na festiwalach na całym świecie. W tym roku organizatorzy przygotowali siedem zupełnie różnych filmów, które świadczą przede wszystkim o różnorodności tego kina.
Tegoroczna, druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem „Służąca” Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Park Chan – wook, reżyser, który ostatnio romansował z Hollywood realizując „Stokera”, z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.
Podczas tego wydarzenia uwagę będzie również przyciągał Hong Sang-soo, a właściwie jego film pt. „Teraz dobrze, wtedy źle”. Reżyser, który nazywany jest dandysem koreańskiej kinematografii, subtelnie przedstawia relacje międzyludzkie oraz opowieści opakowane w charakterystyczny splot humoru, goryczy i ironii. W ubiegłym roku otrzymał on za tę produkcję nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.
Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy „Królewskiego krawca”. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy. Pojawi się również film „Na jej miejscu” Alberta Shina. W tym wypadku nie zabraknie z kolei intymności, a także pięknych i poruszających portretów kobiet.
Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, „Wewnętrzne piękno”. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?
To czego Europa może pozazdrościć Korei to jej wierna publiczność. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w kinach w Korei. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku. Zobaczymy m.in. „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina oraz superprodukcję „Zabójstwo”, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa bilety na każdy seans.
PROGRAM THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016
26.10 – 30.10 KINO KULTURA
26.10 (środa)
19:00 Gala otwarcia – pokaz filmu „Służąca” reż. Park Chan-wook
27.10 (czwartek)
19:00 „Królewski krawiec” reż. Lee Won-suk ( po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)
28.10 (piątek)
17:30 „Nowe Kino Korei : Codziennie Inna Twarz” – wykład prof. Andrzeja Pitrusa
na temat kina koreańskiego (sala Rejs)
19:00 „Wewnętrzne piękno” reż. Baik (po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)
29.10 (sobota)
16:00 „Teraz dobrze, wtedy źle” reż. Hong Sang-soo
19:00 „Weteran” reż. Ryoo Seung-wan
30.10 (niedziela)
16:00 „Jej Miejsce” reż. Albert Shin
19:00 Gala zamknięcia – pokaz filmu „Zabójstwo” reż. Choi Dong-hoon
Źródło: Go Culture
fot. materiały prasowe
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.