- Romantyczny weekend w Paryżu? Czemu nie, zwłaszcza że nie musisz wcale wsiadać w samolot. Wystarczy samochód albo pociąg do… Szczecina. To właśnie on zyskał miano „Paryża Północy”. Dlaczego? Wszystko ze względu na XIX-wieczną zabudowę oraz układ ulic i kamienice, które zdaniem wielu przypominają francuską stolicę – mówi pracownik sieci AccorHotels.
Co caryca Katarzyna II robiła w Szczecinie?
2 maja 1729 roku w domu przy ul. Farnej przyszła na świat dziewczynka, a rodzice nadali jej imię Katarzyna. Dziecko, które dorastało w Szczecinie, niechlubnie zapisało się w kartach historii , gdy jako władczyni Rosji – caryca Katarzyna II Wielka – wzięło udział w pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku. Na szczęście w Szczecinie urodziło się także wiele innych kobiet, które przyniosły naszemu krajowi rozgłos – Kasia Nosowska, Agata Kulesza, Ilona Ostrowska czy Aneta Kręglicka.
Na szlaku historii – z wizytą w Zamku Książąt Pomorskich i 100-letnim kinie
Spacer po tym renesansowym zamku to piękna przygoda. Historia obiektu sięga 1346 roku, kiedy funkcjonował zaledwie jako kamienny dom, a od 1530 roku rozpoczęła się jego przebudowa. Dziś dawna siedziba książąt Pomorskich zaprasza zainteresowanych nie tylko na zwiedzanie czy oglądanie wystaw, lecz także zachęca koncertami, przedstawieniami i konferencjami. W czasie ładnej pogody warto wejść na Taras Książęcy i Wieżę Dzwonów, a jeśli zaskoczy Was deszcz – wybierzcie się do szczecińskiego Pioniera – najstarszego nieprzerwanie działającego kina w Europie, które powstało w 1909 roku. Mimo wiekowej historii obejrzycie w nim najświeższe kinowe hity.
Od wałów do jeziora w mieście
Będąc w Szczecinie, nie można pominąć słynnych zabytkowych Wałów Chrobrego, czyli tarasów widokowych nad Odrą o długości 500 metrów. Rozpościera się z nich wspaniała panorama rzeki, można też obserwować imponujące budynki Muzeum Narodowego w Szczecinie, Akademii Morskiej i Urzędu Wojewódzkiego. Warto wybrać się na spacer po wałach nie tylko za dnia, ale również nocą, gdy mury są oświetlone.
dA jeśli mimo wszystko ciągnie Cię do wody… w odległości zaledwie 20 minut jazdy samochodem z centrum, na osiedlu Szczecin-Zdroje znajduje się niesamowite Jezioro Szmaragdowe. To sztuczny zbiorniki powstały na wyrobisku dawnej kopalni, a niezwykły kolor jego woda zawdzięcza obecności węglanu wapnia. Jednak bez względu na swoje pochodzenie jezioro jest piękną atrakcją Szczecina – miasta, które nie ma dostępu do morza. Okolice jeziorka również warto zwiedzić. – W pobliżu trafimy na ruiny wieży Baresela, grotę Za Łukami, Wzgórza Czanowskie i Wzgórze Widok.
Szczecin to nie tylko paprykarz szczeciński! Pamiętaj o tym, gdy będziesz planował swoją podróż do tego niezwykłego miasta i rezerwował nocleg. Jeśli chcesz, by Twój pobyt był komfortowy, już dziś zapoznaj się z ofertą hoteli AccorHotels w Szczecinie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.