Dla Szwedów priorytetowe znaczenie ma równouprawnienie płci oraz realizowanie polityki prorodzinnej, umożliwiającej obywatelom pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Co ważne, dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn.
Wielu Szwedów korzysta z „urlopów tacierzyńskich” podczas gdy część kobiet powraca do pracy zaraz po urodzeniu dziecka. Bardzo popularne są elastyczne formy zatrudnienia oraz świetnie rozwinięty jest system przedszkoli i innych placówek zapewniających opiekę nad dziećmi w czasie rodziców. W celu zwiększenia ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych, w Szwecji wprowadzono system kwotowy – w zarządach szwedzkich firm kobiety powinny obejmować 40 proc. stanowisk. Równouprawnienie i równość szans dotyczą tam także sfery polityki.
W jednoizbowym szwedzkim parlamencie kobiety stanowią 47,0 proc. posłów, podczas gdy w Polsce w Sejmie panie to jedynie 20,2 proc., a w Senacie 8,0 proc. parlamentarzystów. System kwotowy stosują również szwedzkie partie polityczne podczas wyborów.
Dodatkowo, popularny jest także „system suwakowy”, polegający na tym, że nazwiska kobiet i mężczyzn układane są na listach wyborczych naprzemiennie. Istotne znaczenie ma również szwedzka mentalność – świadomość równouprawnienia płci oraz konieczności równego podziału obowiązków pomiędzy kobietę i mężczyznę. Przykładowo największą przeszkodą w rozwoju pełnego systemu urlopów tacierzyńskich w Polsce jest głęboko zakorzeniony pogląd, że to kobieta po urodzeniu dziecka powinna mu zapewnić pełną opiekę.
CytujSkomentuj
chcę do Szwecji!