Beata Gogulska 3
Ela Makos
14/09/2017

Szybkie i skuteczne sposoby na bycie asertywnym

Asertywność od podstaw.

Czym w ogóle jest asertywność?

Asertywność pochodzi od łacińskich słów assertus lub asserere co oznacza utrzymywać, potwierdzić, wołać o sprawiedliwość. Asertywność to inaczej szanowanie siebie, własnych pragnień, potrzeb oraz wartości. Jest to gotowość stawania w swojej obronie oraz posiadanie odwagi, aby pokazać kim jest się naprawdę. Asertywność to być autentycznym.

Dlaczego warto być asertywnym?

Umiejętność bycia asertywnym, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym jest wymogiem obecnych czasów.

  • Często zdarza się, że osoby pozbawione asertywności mają mniejsze poczucie pewności siebie, co oznacza, że ciężej im nawiązywać relacje z innymi, a co za tym idzie np. awansować.
  • Niekiedy takie osoby czują się niedowartościowane, czego konsekwencjami może być poczucie bycia nielubianymi lub „gorszymi”.
  • Osoby, które nie są asertywne bardzo często skutecznie tłumią to, co myślą i czują, efektem czego może być okłamywanie siebie samych siebie w niektórych kwestiach.

Dobra informacja jest taka, że po wdrożeniu rad z tego artykułu będziesz mogła być bardziej asertywna, a co za tym idzie stopniowo zmieniać swoje życie na lepsze

  • Asertywność pozwala Ci czuć się bardziej wartościową osobą, co oznacza, że możesz żyć wg. własnych reguł, dzięki czemu Twoja pewność siebie ma szansę w pełni rozkwitnąć.
  • Osoby, które są asertywne są zdolne do podejmowania lepszych decyzji dotyczących najważniejszych aspektów, co powoduje, iż samodzielnie kierują swoim życiem i bardziej efektywniej realizują swoje cele oraz marzenia.
  • Każdy kto jest asertywny bierze pełną odpowiedzialność za swoje życie, nie bojąc się powiedzenia “nie” oraz “tak” na prośby innych, dzięki czemu żyje zgodnie ze swoimi wartościami.

Skuteczne sposoby rozwijania asertywności

Pewnego razu, na ostatnim roku studiów psychologicznych w USA przeprowadzono ciekawy eksperyment. Zapytano studentów kto z nich uważa, że ma prawo do istnienia. Oczywiście wszyscy podnieśli ręce w górę. Następnie poproszono o ochotnika. Młody mężczyzna, wyszedł na środek sali, stanął twarzą do grupy, a jego zadaniem było powiedzenie kilka razy na głos zdania: “MAM PRAWO DO ISTNIENIA”. W tym czasie pozostali studenci mieli za zadanie uważnie obserwować jego mimikę, mowę ciała oraz sposób w jaki mówi i zdecydować, czy uwierzyli mówcy, czy też nie. O to samo poproszono jeszcze kilku innych studentów. Za każdym razem efekt był taki sam. We wszystkich przypadkach mówcy nie przekonali słuchaczy do wypowiadanej kwestii. Co więcej z każdym powtórzeniem mówca też wierzył w swoje słowa coraz mniej. Pod koniec ćwiczenia jeden ze słuchaczy powiedział wykładowcy, że to nie było sprawiedliwe doświadczenie, ponieważ nie mieli dostatecznie dużo czasu na przygotowanie. Wtedy wykładowca poprosił ostatnią osobę, która stała na scenie, aby tym razem powiedziała na głos “2+2=4”. Następnie zapytał wszystkich na sali, czy tym razem mu uwierzyli. Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że tym razem tak.

A jak to jest w Twoim wypadku?

Każdego dnia zanim rozpoczniesz dzień wykonaj metodę “ODBICIA W LUSTRZE”. Podejdź do lustra, spójrz sobie głęboko w oczy i powtórz kilka razy “MAM PRAWO DO ISTNIENIA”. Obserwuj jakie pojawią się emocje, jak będzie zachowywać się twoje ciało i mimika. Czy uwierzyłeś sobie? Czy rzeczywiście czujesz, że jest tak jak mówisz? Wykonuj to ćwiczenie codziennie, do momentu, w którym całą sobą poczujesz, że jest to prawdziwe.

3 szybkie zasady bycia asertywnym

  1. Zawsze stawiaj jasne i stanowcze prośby czy żądania np.: “czy mógłbyś odebrać dla mnie książkę z księgarni w drodze do domu”?
  2. Stań się dobrym słuchaczem, dzięki czemu dowiesz się czego pragnie druga osoba i czy jest to zgodne z Tobą.
  3. Zawsze stawiaj na win-win. Staraj się wypracowywać i szukać sposobów na osiągnięcie takich efektów, gdzie obie osoby będą czuły się szczęśliwe. Asertywność nie polega na narzucaniu innym swojej woli, tylko na zachowaniu zdrowej równowagi.

Co powiedzieć, żeby być asertywnym i nikogo nie urazić

Kiedy czujesz, że coś nie jest dla Ciebie odpowiednie powiedz:

  • Nie czuję się z tym dobrze / Jest mi z tym niewygodnie.
  • Ok, daj mi możliwość zastanowienia się nad tym
  • Bardzo dziękuję, ale nie (lub – ale nie skorzystam)
  • Musze się poradzić, dam Ci znać
  • Muszę zapytać kogoś o radę, dam Ci odpowiedź jutro
  • Nie popieram tego
  • Nie akceptuje tego, kiedy Ty…. proszę przestań natychmiast!
  • Nie, nie zgadzam się na…

Podstawowe zasady bycia asertywnym

Zapamiętaj, że:

  • Jesteś na równi z innymi, na tych samych zasadach, prawach, które każdy z nas posiada,
  • masz prawo próbować, popełniać błędy, uczyć się i stawać się lepszą,
  • masz prawo do własnych myśli, wyrażaniu swoich opinii, własnych wyborów i podejmowania decyzji najlepszych dla Ciebie,
  • jesteś odpowiedzialna za to, jak reagujesz na inne osoby,
  • masz prawo powiedzieć “nie” i “tak” kiedy uznasz to za właściwe,
  • nie potrzebujesz pozwolenia, aby zrobić to co jest w Twoim najlepszym interesie
  • świat się nie skończy, jeżeli się z kimś nie zgodzisz. “Zgadzanie się” nie jest konieczne, ale jest możliwe.

Ćwiczenie dla Ciebie

Dokończ proszę poniższe zdania:

Asertywność oznacza dla mnie …………………………………………………..

Gdybym dzisiaj była o 10% bardziej asertywna, to…………………………………..

Kiedy tłumię moje myśli, pragnienia oraz opinie, to odczuwam………………………..

Gdy ignoruję swoje największe pragnienia czuję się……………………………………………

Kiedy przemilczę to czego chcę naprawdę, to…………………………………………………..

Gdybym potrafiła mówić “nie” kiedy chcę powiedzieć “nie’ i potrafiła powiedzieć “tak” gdy chcę powiedzieć tak, to…………………………………………………………………………

Gdyby ktoś przed laty mi powiedział, że moje pragnienia są ważne, to dzisiaj ……………

Gdybym miała odwagę traktować swoje pragnienia jako priorytety, to………………..

Jeżeli nie będę się bała prosić o to czego chcę, to………………………………………..

Jeżeli pozwolę ludziom usłyszeć co mi w duszy gra, to…………………

Jeżeli pozwolę sobie usłyszeć co mi w duszy gra, to ……………………………

Gdybym mogła dzisiaj o 10% bardziej wyrazić prawdziwą siebie, to………………….

Gdy ukrywam, kim naprawdę jestem, co czuje i myślę, to ……………………………………

Jeżeli zdecyduję się żyć pełniej, to………………………………………………………

Po dokończeniu wszystkich zdań poznasz siebie troszkę bardziej, dowiesz się również na jakim poziomie jest dzisiaj Twoja asertywność. Dowiesz się co Cię ogranicza, tłumi i sprawia, że nie Jesteś tym, kim pragniesz być. Zobaczysz nad czym warto popracować i jaką część siebie warto wzmocnić.

Asertywność to ćwiczenia i praktyka. Żeby cokolwiek wzmocnić w życiu jest potrzebne Twoje zaangażowanie i wytrwałość oraz postanowienie, że staniesz się jeszcze lepszym człowiekiem. Gdy Ty będziesz silniejsza inne osoby wokół Ciebie również staną się silniejsze. Zachęcam do pracy nad sobą, a doświadczysz magii zmian w swoim życiu.

Dziękuję i trzymam za Ciebie kciuki. Pamiętaj masz prawo do istnienia!

 

Beata Gogulska

Optymista Roku 2016, Osobowość Roku 2016 i Twórca Luksusu 2016, Coach, Trener oraz Prezes Zarządu QuantumLive sp. z o.o. Pomaga ludziom obudzić ich pewność siebie, dzięki czemu mogą cieszyć się pełnią życia i realizować swój potencjał.

Więcej na BeataGogulska.pl

Beata Gogulska 3
Beata Gogulska 3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.