Aż 43 proc. kobiet zatrudnionych tymczasowo przekroczyło 35 lat, a zatrudniane są często jako pracownicy średniego szczebla administracji czy też na innych stanowiskach umysłowych, od których wymaga się większego doświadczenia. Dodatkowo z tej formy zatrudnienia chętnie korzystają matki, powracając na rynek pracy po urodzeniu dziecka lub decydując się na tymczasowe zatrudnienia ze względu na możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami życia osobistego. Mężczyzn w tej grupie wiekowej jest jedynie 21 proc.
Praca tymczasowa traktowana jest jako forma zatrudnienia, która pomaga głównie osobom o utrudnionym dostępie do rynku pracy. Sprzyja zatrudnieniu osób młodych, wkraczających dopiero na rynek pracy, czy też długotrwale bezrobotnych.
Według danych Start People kobiety stanowią 48,9 proc. wszystkich pracowników tymczasowych. – Świadczy to o dużym zróżnicowaniu samego rynku pracy tymczasowej, gdzie tworzone miejsca pracy nie faworyzują żadnej płci . Ta równowaga z kolei pomaga w walce z bezrobociem – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Handlowy Start People.
Blisko 1/3 pracowników tymczasowych jest powyżej 35 roku życia Na przestrzeni 2010 roku udział tej grupy wiekowej w rynku powinien się jeszcze zwiększyć. Systematycznie zmienia się bowiem specyfika tymczasowego zatrudnienia – w Polsce przybywa stopniowo wysoko wykwalifikowanych pracowników tymczasowych. – Coraz więcej przedsiębiorstw oraz pracowników przekonuje się, że praca tymczasowa nie jest przeznaczona jedynie dla nisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Mogą z niej korzystać również pracownicy umysłowi, średniej klasy menedżerowie oraz specjaliści z wielu branż: informatycy, księgowi, pracownicy działów handlowych. Tym samym średnia wieku idzie w górę – mówi Marek Jurkiewicz.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.