Naukowcy z King’s College London, University of Bristol, Harvard University oraz McGill University przeanalizowali dane pochodzące z badań PROBIT (PROmotion of Breastfeeding Intervention Trial), w których wzięło udział ponad 17 tys. matek i ich nowonarodzonych dzieci. Badania rozpoczęły się w 1996 roku.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez okres od czterech do sześciu miesięcy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii i związanych z nią chorób.
Połowa placówek rejestrujących matki i dzieci zapewniała matkom wsparcie w celu zapewnienia odpowiednio długiego okresu karmienia piersią (zgodnie z zaleceniami WHO), a połowa placówek stosowała standardowe praktyki.
Gdy naukowcy porównali dane dotyczące dzieci po upływie szesnastu lat, okazało się, że karmienie piersią przekładało się na zmniejszenie ryzyka atopowego zapalenia skóry o 54 proc.
Mimo wyraźnego zmniejszenia ryzyka wyprysku atopowego, naukowcy nie zaobserwowali u dzieci karmionych piersią zmniejszenia ryzyka rozwoju astmy.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.