wspoluzaleznione_ikona
Aneta Zadroga
30/04/2018

Seks, jedzenie, ćwiczenia. Od tego się uzależnisz!

O uzależnieniu behawioralnym mówimy wtedy, gdy normalne zachowanie przybiera nałogową i niebezpieczną formę.

Jeśli dla dziecka internet i komputer jest ważniejszy niż realni przyjaciele albo ktoś ma poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka mu się spod kontroli, bo seks przestał był przyjemnością, a stał się wewnętrznym przymusem, wtedy warto szukać pomocy specjalisty. To może być uzależnienie behawioralne.

O uzależnieniu behawioralnym mówimy wtedy, gdy normalne zachowanie przybiera nałogową i niebezpieczną formę. Nie chodzi tu o używanie substancji psychoaktywnych. Niemniej jednak jak każde uzależnienie, te behawioralne mogą zrujnować życie. Są miejsca, w których można znaleźć pomoc.

Warto wiedzieć:

Dla osób uzależnionych oraz ich bliskich Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzi telefon zaufania (801-889-880). Telefon jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22.

Działa też internetowa poradnia www.uzaleznieniabehawioralne.pl, prowadzona przez Fundację 24 Godziny. Jest tam m.in.: lista placówek, które udzielają pomocy.

Uzależnić się można od wielu zachowań

Najczęściej rozpoznaje się uzależnienia związane z:

odżywianiem się
życiem seksualnym – np. seksoholizm
pracą – pracoholizm
hazardem
ćwiczeniami fizycznymi
używaniem komputera lub innych urządzeń – np. siecioholizm
zakupami – zakupoholizm
opalaniem się – tanoreksja.

Lista zachowań, od których można się uzależnić, jest nieskończona. Wspólną ich cechą jest niemożność kontrolowania danego zachowania, oraz przymus wykonywania go przy jednoczesnym zaniedbywaniu innych sfer życia.

PAP Zdrowie

wspoluzaleznione_ikona
wspoluzaleznione_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.