Sprawdź, czy możliwe jest zachowanie męskości na długo.
Im mężczyzna starszy, tym jego przysadka mózgowa daje rzadsze sygnały jądrom do produkcji testosteronu – męskiego hormonu płciowego, a dodatkowo nawet wtedy jądra produkują go mniej.
Nieprzyjemne objawy andropauzy dopadną co siódmego mężczyznę po 50. roku życia i co trzeciego starszego o dekadę. Każdy mężczyzna może je znacznie opóźnić albo przynajmniej złagodzić.
Andropauza to:
Problemy ze snem,
Zmęczenie,
Problemy z potencją,
Zmniejszanie się tkanki mięśniowej,
Skłonność do zwiększania się tkanki tłuszczowej.
Objawy pojawią się wcześniej i będą bardziej dotkliwe, jeśli mężczyzna o siebie nie dba, czyli:
Je kalorycznie, tłusto i słodko, dużo soli,
Pije sporo alkoholu, w tym – piwa,
Pali tytoń,
Mało się rusza.
Nawet wtedy, kiedy objawy się pojawią, zmiana trybu życia wpłynie na ich zmniejszenie, a czasem nawet zniknięcie. Warto jednak wybrać się do lekarza. Być może zaleci uzupełnienie testosteronu, a być może wystarczy ruch i dobra dieta. Na pewno nie wolno kupować leku na własną rękę. Przyjmowanie go bez wskazania lekarskiego prowadzi do poważnych komplikacji.
jw, zdrowie.pap.pl
CytujSkomentuj
Niestety widze dużo mężczyzn na ulicach, w starszym wieku, którzy już są albo się poważnie kwalifikują do objawów i skutków opisanych w tym artykule. A wystarczy choćby trochę więcej starania o własne zdrowie i życie by samemu sobie pomoc. Nie dla innych a dla siebie przecież.