„Zawód: profiler” to polska seria dokumentalna produkcji CBS Reality, której gospodarz – Jan Gołębiowski, jeden z najlepszych polskich profilerów, przybliża tajniki swojej pracy i zabiera widzów za kulisy śledztw prowadzonych w sprawach prawdziwych i głośnych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
22 października 1990 roku pewien katowiczanin po powrocie z urlopu znalazł we własnym mieszkaniu zwłoki przyjaciela. Nieżyjący 38-latek miał pilnować i doglądać lokum pod nieobecność właściciela. Gdy mężczyzna wracający z wakacji nie mógł otworzyć drzwi wejściowych, postanowił je wyważyć. Po wejściu do mieszkania zastał w nim straszny bałagan. Kilkukrotnie wołał imię swego przyjaciela, lecz nie usłyszał odpowiedzi.
Gdy wszedł w głąb lokalu, nie spodziewał się tego, co zobaczył. Na podłodze w salonie między piecem, a wersalką leżały skrępowane i nagie zwłoki jego przyjaciela. Denat był przywiązany do krzesła, na szyi miał ręcznik, a na nim zaciągnięty przewód elektryczny.
Właściciel mieszkania niezwłocznie zawiadomił policję, która po przybyciu na miejsce zbrodni rozpoczęła działania. Policyjni technicy zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych – odciski palców, czerwień wargową znalezioną na szklance i liczne ślady biologiczne. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że 38-latek zmarł z powodu uduszenia. Policjanci podejrzewali, iż denat zginął podczas randki, która wymknęła się spod kontroli. Nieżyjący mężczyzna pracował w jednej z katowickich restauracji jako kelner, był także gejem, czego nigdy nie ukrywał. Śledczy wywnioskowali, że mógł w czasie pracy kogoś poznać i przyprowadzić go do mieszkania. Po dokładnych oględzinach miejsca zbrodni okazało się, że z lokalu zginęło kilka rzeczy należących do właściciela, między innymi: skórzany płaszcz, buty i sweter. Co ciekawe, w mieszkaniu znaleziono buty, kurtkę i koszulę, które nie były własnością ani denata ani jego przyjaciela.
Wytężone śledztwo trwało do stycznia 1991 roku. Przeprowadzono szereg działań i w pełni skorzystano z ówczesnych metod kryminalistycznych, które jednak nie przyniosły rozwiązania. Przesłuchano także kilkunastu świadków. Bezskutecznie. Mimo zebranych śladów i postawionych przez śledczych hipotez, nie udało się wykryć sprawcy i śledztwo zostało umorzone.
W 2007 roku śledczy z zespołu tak zwanego „Archiwum X”, działającego przy Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, powrócili do sprawy. Dzięki rozwojowi technik kryminalistycznych mieli szansę na rozwikłanie tajemnicy tej zbrodni. Zwrócili się także z prośbą o pomoc do policyjnego profilera – Jana Gołębiowskiego, który miał przygotować profil nieznanego sprawcy. Ekspert po zapoznaniu się z aktami sprawy postawił trzy hipotezy. Po pierwsze – śmierć 38-latka była spowodowana nieumyślnie, po drugie – mężczyzna został zamordowany z premedytacją, po trzecie – umarł na skutek praktyk autoerotycznych. Która z nich się sprawdziła i kto stał za tajemniczą śmiercią kelnera z Katowic? Tego będzie można dowiedzieć się z 2. odcinka serii „Zawód: profiler” już 10 czerwca o 22:00 tylko na kanale CBS Reality.
Na premierowe odcinki kryminalnego serialu dokumentalnego „Zawód: profiler” zapraszamy w każdy poniedziałek o 22:00.
Więcej informacji o kanale:
http://www.cbsreality.tv/domowa.php
https://www.facebook.com/CBSRealityPolska
***
Kanał CBS Reality jest nieprzewidywalny jak samo życie – pokazuje losy tych, którzy mają dobre serca, tych o prawdziwie czarnych charakterach, aż po zupełnie wyjątkowe i nietypowe osobowości. Kanał prezentuje pełne emocji seriale dokumentalne, które z jednej strony wstrząsają, ale również inspirują i motywują.
CBS Reality w swoim portfolio posiada szereg produkcji własnych, które dają możliwość dokładnego wglądu w głośne sprawy prawdziwych zbrodni. Do oryginalnych produkcji CBS Reality zaliczają się takie programy, jak „Matki morderców”, „Mordercy w koloratkach”, „Morderczy stalking”, „Kto zamordował Melanie?”, „Nastoletni mordercy”, „Ława przysięgłych: nowe spojrzenie”, „Spisane krwią”, „Morderstwo na kliknięcie”, „Na tropie randkowego mordercy”, „Głos mordercy”, czy najnowsza seria „Tropami zbrodni”. W czerwcu 2019 roku odbędzie się premiera pierwszej polskiej produkcji własnej CBS Reality „Zawód: profiler”.
CBS to jeden z najstarszych i najbardziej docenianych producentów i dystrybutorów telewizyjnych posiadający jedną z największych bibliotek rozrywki telewizyjnej na świecie. CBS jest powszechnie znaną i zaufaną marką, dla której jakość ma największe znaczenie.
CytujSkomentuj
Uwielbiam seriale kryminalne wszelkiej maści, zagadki detektywistyczne, morderstwa na ekranie, zawsze fascynowała mnie praca detektywów, tych rozwiązujących najtrudniejsze sprawy właśnie. Jest taki serial amerykański o agencie, który zapoczątkował w ogóle ten zawód, profilera właśnie, który tworzy portrety psychologiczne psychopatów. Fantastyczna rzecz, polecam wszystkim miłośnikom gatunku
CytujSkomentuj
O kurczę a nie boisz się po takim seansie zasnąć? Ja to się zawsze jakoś tak boję, niby wiem ze jestem w domu, dom zamknięty a ja jakoś tak no właśnie ale na pewno to bardzo ciekawe