Opis tej książki, z polską premierą w drugiej połowie wakacji, można byłoby zacząć sformułowaniami podobnymi do opisów wielu książek obyczajowych: Suzanne wiedzie na pozór idealne życie, ma przyjaciół, piękny dom, kochającego męża i dzieci.
W rodzinie Blakemore’ów, idealnej z punktu widzenia amerykańskiego społeczeństwa (model 2+2) to faktycznie pozory. On – właściciel dobrze prosperującego przedsiębiorstwa budowalnego, ona – pochodząca z zamożnej rodziny, piękna, inteligentna, zaangażowana w działalność charytatywną.
A jednak pod płaszczykiem spokoju i codziennych sukcesów kryją się niezadowolenie i wciąż narastające konflikty, które nieuchronnie prowadzą rodzinę ku upadkowi. Wszystko zmienia się, gdy Suzanne natrafia na wychudzoną i chorą nastolatkę, która pilnie potrzebuje jej pomocy. Iris jest dzieckiem wychowanym w lesie, z dala od cywilizacji.
Motyw ten przypomina nieco rodzinę z filmu „Captain Fantastic” z Viggo Mortensenem w roli głównej. Wspólnie z żoną wychowuje on dzieci z dala od zgiełku cywilizacji. Ich styl życia wpisuje się w ideologię tak zwanych preppersów. Żyją w lesie, jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do szkoły, choć są edukowani przez rodziców; uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Iris jest dzieckiem właśnie takich rodziców. Na pobocze drogi trafia jednak po kilkuletnim radzeniu sobie w lesie bez nich.
Suzanne spotykając ją jeszcze nie wie, w jakim stopniu to spotkanie odmieni jej los. Eteryczna i nieobyta ze współczesnym światem Iris przeraża ją i fascynuje jednocześnie. Dziewczyna jest niezależna, niestraszna jej samotność, nie posiadając zbyt wiele, nie odczuwa potrzeby obrastania kolejnymi rzeczami, przez co pozostaje w kontraście ze wszystkim, co reprezentują jej opiekunowie. Teraz Suzanne nie może się powstrzymać od refleksji: czy ma uratować Iris, czy też Iris będzie tą, która uratuje ją samą? Wychowana poza cywilizacją i jej nierzadko tłamszącymi zasadami nastolatka pokazuje Blakemore’om, na czym polega życie w jego surowej i czystej formie.
„Nasze miejsce” autorstwa Sonji Yoerg to kolejna jej publikacja dająca głęboki wgląd w kobiecą psychikę. Nic dziwnego, autorka bestsellerów wcześniej zdobyła doktorat z psychologii biologicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Dziś jej książki są lekturą obowiązkową dla milionów kobiet i mężczyzn na całym świecie. Bo choć to fikcja, to pouczająca.
Źródło: Burda Media
CytujSkomentuj
Zapowiada się bardzo ciekawie. Póki co, wszystko to, co tu zostało polecone, bardzo mi się podobało. Z przyjemnością sięgnę tez po te pozycje a potem pożyczę mamie bo lubimy podobne książki i często się wymieniamy zakupami z księgarni. Tak wiec na pewno się jej spodoba.