Wnętrze dwupiętrowego sklepu o powierzchni 1200 metrów kwadratowych zaprojektowała szanghajska firma X+living. Określenie go słowem “nowoczesne” byłoby sporym niedopowiedzeniem. Prosta szklana fasada skrywa pomieszczenia o niemal psychodelicznym wystroju.
Wizytówką księgarni jest sala główna, w której schody, będące jednocześnie półkami, mają kształt zygzaków pnących się od podłogi aż do sufitu. Pokryte taflą lustra sklepienie sprawia, że ogromna sala wydaje się jeszcze większa i nadaje jej jeszcze bardziej niezwykłego charakteru. Odbijające się w suficie wnętrze przywodzi na myśl obrazy z kalejdoskopu. Fantazyjny wystrój, przecinające się schody i geometryczne kształty są wyrazem inspiracji projektantów grafikami Maurycego Eschera, znanego przede wszystkim z graficznych zabaw schodami.
Do kolejnych pomieszczeń prowadzą korytarze przypominające labirynt o ścianach pokrytych półkami zapełnionymi książkami. Klienci mogą spędzać wolny czas w czytelni, w której wszyscy odwiedzający w spokoju skorzystają z dostępnych w księgarni zasobów, a także napiją się kawy czy herbaty. Jej wystrój jest spokojniejszy, kameralny, bardziej klasyczny. Ma zapewnić czytelnikom atmosferę prywatności, aby mogli uczyć się, czytać lub pracować czując się jak we własnym gabinecie.
Najmłodsi czytelnicy powinni odwiedzić strefę dla dzieci. Autorzy projektu zadbali, aby każdy młody pasjonat literatury czuł się tu jak w znanym sobie środowisku. Wystrój czytelni inspirowany jest miastem Chongqing i okolicznym krajobrazem. Półki mają fantazyjne kształty miejscowych budynków, gór, słońca i chmur. Ściany pokrywają kolorowe wzory i rysunki, a na podłodze znajduje się mapa świata. Cały pokój odbija się do góry nogami w lustrze na suficie.
Nie jest to pierwszy tego typu projekt stworzony przez X+living. Firma wnętrzarska znana jest z projektów inspirowanych naturą, geometrią i krajobrazem, uzupełnianych lustrami tworzącymi charakterystyczne iluzje optyczne. Stworzona przez nich księgarnia Chongqing Zhongshuge jest nie tylko sklepem z książkami, urosła do rangi atrakcji turystycznej. Już w kilka tygodni po otwarciu cieszyła się tak dużą popularnością, że konieczne stało się wprowadzenie ograniczeń liczby odwiedzających ją klientów.
Zdjęcia: Shao Feng
CytujSkomentuj
O wooow!!! Robi wrażenie i to mega. Pewnie by człowiekowi życia nie wystarczyło, by wszystko stamtąd przeczytać. No chyba żeby czytać dniem i nocą Coś niesamowitego <3