Możemy jednak zupełnie uwolnić się od tego nieszczególnie przyjemnego obowiązku – wystarczy, że nasz odkurzacz będzie w stanie poruszać się sam.
1. Czym jest robot sprzątający?
2. Rodzaje robotów sprzątających
3. Jak działa robot sprzątający?
4. Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
5. Na czym polega programowanie robota sprzątającego?
6. Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?
Czym jest robot sprzątający?
Robot sprzątający to rodzaj odkurzacza bezprzewodowego, który sam porusza się po domu i sprząta go w zasadzie bez naszej ingerencji. Jest to bardzo przydatne urządzenie w sytuacji, gdy nie lubimy sprzątać, jesteśmy alergikami, czy gdy posiadamy zwierzątko domowe które mocno gubi sierść. Robot sprzątający to forma urządzenia inteligentnego – sam „zapoznaje się” ze swoim otoczeniem, potrafi omijać przeszkody, a także planować swoją trasę w najbardziej wydajny sposób. Średni czas potrzebny do odkurzenia przeciętnej wielkości mieszkania wynosi około 40-50 minut, a na ładowanie robota musimy zwykle poświęcić około 4 godziny.
Rodzaje robotów sprzątających
Istnieje kilka wariantów robotów sprzątających, na które możemy się zdecydować przy okazji zakupu. Zaliczają się do nich:
-
klasyczny robot odkurzający;
-
robot mopujący, który dodatkowo również zmyje nam podłogę;
-
robot myjący okna – małe i poręczne, służące do czyszczenia szyb.
Poza rodzajami robotów istnie również szereg funkcji, na które warto zwrócić uwagę. Wszystkie te modele znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html.
Jak działa robot sprzątający?
Kompaktowy wymiar tego typu odkurzacza bezprzewodowego pozwala mu na swobodne poruszanie się po mieszkaniu czy domu. Bez problemu ominie leżące na podłodze przeszkody, jak pozostawione zabawki, nogi i kanty mebli, odpoczywającego zwierzaka i tak dalej. Trasa robota może wydawać się nam chaotyczna, jednak urządzenie zawsze dobiera najlepszą możliwą opcję. W przypadku klasycznego robota możemy liczyć na odkurzenie podłogi, podczas gdy wariant mopujący dodatkowo wytrze ją na morko, naśladując przy tym ruchy mopa używanego przez człowieka – dzięki temu mamy pewność, że zadanie zostanie wykonane najlepiej jak to możliwe.
Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
Model robota sprzątającego powinien być dobierany zarówno pod metraż naszego mieszkania, jak i jego „stopień trudności”. Przykładowo, jeżeli mamy w domu dywany z długim włosem lub zwierzaka który gubi sierść, zdecydowanie lepszą opcją będzie celowanie w mocniejsze maszyny, aby były w stanie sobie z tymi wyzwaniami poradzić. Kolejnymi parametrami na które należy zwrócić uwagę jest wymiar i masa urządzenia, pojemność pojemnika na zanieczyszczenia oraz długość czasu pracy na jednym ładowaniu – zwykle możemy liczyć na około godzinę, co wystarcza na średniej wielkości mieszkanie. W przypadku posiadania dużej nieruchomości musimy liczyć się z koniecznością doładowania urządzenia w trakcie sprzątania.
Ważnym elementem są również czujniki ruchu i czujniki zbliżeniowe, ponieważ to one odpowiadają za zdolność robota do swobodnego poruszania się, jak i omijania przeszkód. Pod lupę należy wziąć także moc silnika, od której będzie zależeć siła ssania i sprawność usuwania kurzu i innych zabrudzeń.
Zupełnie osobną kwestią jest filtr, jaki znajduje się w robocie sprzątającym. Do najpopularniejszych należy filtr HEPA, ponieważ jest bardzo precyzyjny, a także uniwersalny i możliwy do zastosowania dla wielu różnych drobinek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wymienić filtr na inny, jeżeli węglowy nam nie odpowiada.
Na czym polega programowanie robota sprzątającego?
Aby zapanować jakoś nad swoim nowym nabytkiem możemy naszego robota sprzątającego zaprogramować, czyli ustalić, w jakie dni i w jakich godzinach ma on poruszać się po mieszkaniu i odkurzać. Programowanie nie wpływa w żaden sposób na sam ruch i działanie urządzenia, ale umożliwia na przykład skłonienie odkurzacza do posprzątania w czasie, gdy my jesteśmy w pracy. W ten sposób możemy również ustanowić stałe dni sprzątania raz, a potem jedynie raz na jakiś czas opróżniać pojemnik z zanieczyszczeń, by robot mógł dalej pracować.
Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?
W zależności od modelu i marki, na jakie się zdecydujemy, sterowanie robotem sprzątającym może zachodzić w różny sposób. Najczęściej urządzenie posiada po prostu panel dotykowy, przez który możemy wprowadzić mu komendy uruchamiania się i odkurzania o konkretnych porach. Niektórzy producenci wprowadzają jednak alternatywne metody sterowania – przez aplikację na telefonie albo przez dołączonego do produktu pilota. Pilot działa na podstawie podczerwieni, więc musimy mieć robota w polu widzenia aby ten przyjął od nas polecenie. Jest to jednak zdecydowanie bardzo wygodna opcja, ponieważ nie musimy podchodzić ani schylać się celem wprowadzenia zmiany w programie.
CytujSkomentuj
Jak dla mnie to jeden z najważniejszych wynalazków 21 wieku
Serio, jesli ktoś lubi męczyć się przy sprzątaniu to nie, ale ja taką osobą na pewno nie jestem!
CytujSkomentuj
Jeszcze jakiś czas temu bylam bardzo sceptyczna co do urządzenia, które samo zasuwa mi po mieszkaniu i sprząta bez mojego udziału. DO moemntu, kiedy mój mąż nie kupił robota sprzątającego. Powiem wam naprawdę warto, zapomniałam już co to bieganie z mopem Polecam każdemu!
CytujSkomentuj
Ja jednak jestem sceptyczna. Nie sądzę aby małe urządzonko było takie skuteczne jak dobry odkurzacz i tradycyjny mop. No i przy sprzątaniu jednak trochę się trzeba pogimnastykować, co również ma swoje plusy
CytujSkomentuj
To całkiem w porządku rozwiązanie dl alargików. Supe sprawa, po co sobie utrudniać życie, kiedy możemy je sobie ułatwiać . Jestem jak najbardziej za, wydatek może spory, ale plusów jest znacznie więcej niż minusów.