jdz4-poziom
Kalina Samek
09/05/2024

Justyna Dziedzic-Wińska: Kobiety mają wielką siłę

Od dwudziestu lat działa w branży sprzętu medycznego, cały czas rozwijając i poszerzając swoją wiedzę.

Justyna Dziedzic-Wińska, Bohaterka kampanii społecznej „To tylko płeć” z ramienia projektu „Sukces jest kobietą” to twórczyni i prezeska marki ARCUS MEDICAL POLSKA. Od dwudziestu lat działa w branży sprzętu medycznego, cały czas rozwijając i poszerzając swoją wiedzę. Dziś przedstawi swój punkt widzenia na własną firmę oraz dlaczego wolność jest dla niej tak ważna.

Jak postrzega Pani sytuację kobiet na polskim rynku pracy?

Kobiety, które znam i z którymi współpracuję, dobrze radzą sobie na rynku pracy. Potrafią dostosować się do zmieniających się warunków, szukają nowych przestrzeni dla siebie. Każda z nich (w tym ja), przeszła trudną drogę, aby znaleźć komfortowe dla siebie miejsce, gdzie ważne są umiejętności i dialog a nie tylko płeć. Kobiety w Polsce wykonują o wiele cięższą i dłuższą pracę niż mężczyźni do osiągnięcia swojej stabilizacji zawodowej. Potrzeba też dużo samozaparcia, aby nie rezygnować ze swoich planów.

Moim pierwszym powodem założenia własnej firmy była potrzeba rozwoju i wolności, której nigdy nie miałam możliwości poczuć, pracując na etacie. W mojej karierze były momenty dyskryminacji, chociaż dopiero po czasie to sobie uświadomiłam. Wyjście z etatowej przestrzeni pokazało mi, jak wiele spraw mnie uwierało i blokowało do pracy, tak jak ja chcę. Widziałam, jak wiele kobiet godzi się na zaistniałe układy, bojąc się wyjść ze strefy komfortu. Jestem wyrazistą osobą i na plus dla mnie, szybko dostawałam sygnały, że nie pasuję do konkretnego miejsca (śmiech). Takie sytuacje przyśpieszały tylko decyzję o otwarciu swojej firmy.

Co by Pani zmieniła, gdyby miała Pani taką możliwość?

Bym mówiła i pokazywała w jak najszerszej przestrzeni, że kobiety mogą dojść do swoich upragnionych celów. Że jesteśmy różne, tak jak różni są mężczyźni. Że nasze możliwości, percepcja i kreatywność są tak samo w cenie, jak męskie. Do zniesienia podziałów wystarczy dialog. Kobiety nie muszą być definiowane i kategoryzowane. To często odbicie naszej kultury i przekazu pokoleniowego. Kobietom ciężko się pochwalić i pokazać swoje osiągnięcia, nie jesteśmy tego uczone. Potrzeba mocnego wsparcia dla kobiet budujących swoją karierę jest konieczna. Mojej córce pokażę, że może być kim tylko chce i spełniać swoje marzenia!

Jak możemy wpływać na poprawę sytuacji Polek, tak w pracy u innych, jak i przy prowadzeniu własnej firmy?

Mówiąc, organizując akcje w przestrzeni publicznej, że podziały związane w płcią bardziej blokują niż poprawiają sytuację zawodową Polek. Obie strony – męska i żeńska, potrzebują siebie do rozwoju zawodowego. Kwestie zawodowe nie muszą mieć płci, tylko kompetencje, wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Ważna jest solidarność z każdym, kto dąży do zmian na polu nierówności płci.

Czy, jako kobieta, doświadczyła Pani sytuacji biznesowej, w której została Pani potraktowana inaczej niż mężczyźni? Jaka była Pani reakcja?

Zaczęłam być inaczej traktowana niż mężczyźni w momencie, kiedy zmieniałam stanowiska pracy „na lepsze”, bardziej opłacalne, prestiżowe. Miałam poczucie, że skoro zostałam „kupiona”, mam wejść do klatki, którą mi przygotowano i wykonywać polecenia. W razie jakiegokolwiek sprzeciwu, doświadczałam kontroli. Konkurujący mężczyźni wchodzili w układy z innymi, inne kobiety godziły się na przygotowane układy. Los tak chciał, że zostałam zwolniona, co odczułam jako olbrzymią ulgę i postanowiłam, że nigdy w podobnej sytuacji się nie znajdę.

Jaką ma Pani radę dla kobiet, które spotykają się z przejawami nierównego traktowania ze względu na płeć?

Najlepszą radą to pielęgnowanie swojej siły i stawianie mocnych granic tym, którzy nierówno nas traktują. Ważne jest to, aby uczyć się na własnych błędach i wyciągać wnioski. Z doświadczenia wiem, że zawsze jest rozwiązanie z danej sytuacji i że porażki dają większego kopa do rozwoju niż sukcesy. Nierówno traktują nas ci, dla których kobieta jest zagrożeniem. Jeżeli jest to ktoś, kto nie ma wpływu na nasz rozwój, zostawmy go i róbmy swoje. Jeżeli nierówność jest na wyższym szczeblu to nie jest to miejsce dla nas.

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj:

https://www.arcusmedical.pl/o-nas

https://www.facebook.com/arcusmedical/

https://bella-collant.pl/about/

Zdjęcia – materiały własne Bohaterki (z Córką) oraz z backstage sesji zdjęciowej do kampanii społecznej „To tylko płeć”, realizowanej w ramach projektu „Sukces jest kobietą!”, sierpień 2021 r.

Sesja zdjęciowa:

Pomysłodawczyni kampanii społecznej „To tylko płeć!”, „Akademia Mistrzów&Akademia Mistrzyń” vol.4, „La Dolce Vita” – z ramienia „Sukces jest kobietą!” vol. 8, kierowniczka planu, głównodowodząca – Aneta Zadroga

Dyrektorka projektów: „To tylko płeć!”, „Akademia Mistrzów&Akademia Mistrzyń” vol.4, „La Dolce Vita” – z ramienia „Sukces jest kobietą!” vol. 8 – Dagmara Wójcik-Jędrzejewska

Główny fotograf – Maciej Grochala

Reportaż wideo – kamera – Franciszek Mazur

Fotograf backstage – Michał Wójcik

Przeprowadzenie wywiadu dokumentalnego do materiału wideo – red. Michał Karaś

Przeprowadzenie wywiadu audio – red. Łukasz Frydel

MUA – Wojciech Kozub

Stylistka fryzur – Joanna – Milek Design – http://www.milekdesign.pl/

Kosmetyki Sylveco ufundowane dla Bohaterek i Partnerów – https://sylveco.pl/

Motocykl Harley Davidson do sesji – https://jacksmotogarage.com/

Plany zdjęciowe:

Hotel Moxy Warsaw Praga – https://www.moxywarsawpraga.pl/

Centrum Praskie Koneser – https://koneser.eu/


jdz4-poziom
jdz4-poziom

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.