Zimą jesteśmy ospali, rozdrażnieni, podatni na sezonową depresję. Dodatkowo osłabia się nasz układ immunologiczny, co powoduje zwiększone ryzyko zachorowań na grypę i przeziębienia. Czynnikiem pogarszającym zdrowie i samopoczucie w okresie zimy jest brak dostatecznej ilości światła słonecznego. Powoduje on zwiększenie produkcji melatoniny - hormonu, który wpływa na obniżenie aktywności i koncentracji. Przez to dopada nas częściej niż zwykle zmęczenie oraz wyraźna zmienność nastroju – mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, specjalista w leczeniu depresji. Jednak to od nas zależy, czy zima będzie jedynie smutnymi miesiącami spędzonymi na wyczekiwaniu na cieplejszych dni, czy produktywną i pełną energii porą roku. Zdrowy styl życia i dobre samopoczucie to recepta na pozytywną energię. Pokażemy kilka prostych sposobów na to, jak łatwo i skutecznie poprawić jakość naszego życia.
Zimowa dieta
Podstawą dobrego zdrowia i samopoczucia jest dieta. Choć polska kuchnia należy do najsmaczniejszych, nie zawsze idzie to w parze z odpowiednimi proporcjami odżywczymi. Szczególnie zimą mamy utrudniony dostęp do świeżych owoców i warzyw, przez co nasza dieta staje się uboższa w witaminy i składniki mineralne. Niedobory tych produktów rekompensujemy wysokokaloryczną żywnością przetworzoną. Takie błędy żywieniowe i mało urozmaicona dieta, wyraźnie osłabiają naszą odporność i zwiększają podatność na infekcje. Zimą także przybieramy na wadze, ponieważ tłuszcz jest łatwiej magazynowany w organizmie. Jest to jego naturalna obrona na przetrwanie tej wyjątkowo trudnej pory roku. Dlatego powinniśmy rozważnie planować jadłospis. Należy pamiętać o pełnoziarnistych produktach, chudych przetworach mlecznych, sokach owocowo-warzywnych. Mięso lepiej zastąpić rybami.
Relaks na wieczór
Władysław Fedejko, ekspert marki HoMedics Polska: – Po wyczerpującym dniu nie możemy zapomnieć o relaksie, który jest jak kojący trening dla naszej duszy. Dzięki niemu wyciszymy się, odprężymy umysł i ciało. Taki stan wspomaga procesy autoleczenia oraz regeneracji organizmu. Urządzenia relaksacyjne, które w Ameryce są bardzo popularną formą relaksu, stają się coraz modniejsze w Polsce. Do najskuteczniejszych form należy masaż, który powinniśmy wykonywać jak najczęściej. W domowych warunkach posłuży nam do tego mata masująca. Zaawansowane modele wykonują kilka form masażu, np. rolujący, uciskowy (zwany shiatsu) czy z podgrzewaniem. Dzięki temu kompleksowo wymasujemy bolące miejsca na plecach lub karku, odprężymy się i łatwiej wypoczniemy. Zimowy relaks będzie nastrajał nas pozytywnie i z łatwością zmierzymy się z każdym kolejnym, mroźnym dniem.
Świadome dbanie o własny organizm i profilaktyka wydają się być najskuteczniejszą metodą na przetrzymanie tej wyjątkowo trudnej pory roku. Zapewnienie niewielkiej porcji ruchu, regularny relaks, a także właściwy sposób odżywiania pozwoli nam wytrwać nie tylko bez większych problemów zdrowotnych, ale także z korzyścią dla kondycji i samopoczucia.
CytujSkomentuj
Zaświeciło słońce i już wydaje się że jest pięknie
CytujSkomentuj
Bez urazy ale w PL sa o wiele slabsze warunki narciarskie niz w pobliskich i nie tak drogich Alpach wiec polecam sprawdzic takie warunki sportow.
Teraz sa chyba juz ferie dla dzieci.
Jesli ktos lubi narty i deske to naprawde niech sobie Alpy sprawdzi!