uroda5ikonanowe123
Julia Nieznalska
24/05/2023

Jak można złagodzić objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny proces, przez który przechodzą kobiety zwykle około 50. roku życia.

Już po 40. roku życia niektóre panie mogą odczuwać pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy. Wiele z nich jest dość uciążliwych, w tym na przykład przewlekłe zmęczenie, częste bóle głowy, czy ciągła bezsenność. Czy istnieje sposób na ich złagodzenie? W zależności od tego, który z objawów najbardziej utrudnia Ci życie, takich sposobów jest nawet kilka.

Jakie są objawy menopauzy i kiedy się pojawiają?

Chociaż właściwa menopauza, czyli ostatni cykl miesiączkowy, pojawia się u kobiet najczęściej po 50. roku życia, zwykle już po 45. urodzinach panie zauważają pierwsze objawy menopauzy. Niestety, w ciągu najbliższych lat mogą się one nasilać, by w końcu gdy kobieta przestanie miesiączkować, hormony znów się ustabilizowały.

Jakie są najczęściej zgłaszane objawy zbliżającej się menopauzy? Należą do nich przede wszystkim:

  • nagłe duszności i uderzenia gorąca;
  • nadmierne pocenie się skóry;
  • ciągłe zmęczenie i senność;
  • trudności z zasypianiem i wybudzenia nocne;
  • rozdrażnienie, złe samopoczucie, stany depresyjne;
  • osłabienie pamięci i umiejętności skupienia;
  • migreny;
  • osłabienie odporności i częste przeziębienia.

Farmakologiczne łagodzenie objawów menopauzy

Jeżeli objawy menopauzy okazują się szczególnie dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować swoje samopoczucie z lekarzem. Zależnie od tego, co sprawia Ci największy problem, będzie on mógł zaproponować odpowiednie leczenie.

Dużą skuteczność w łagodzeniu objawów menopauzy wykazuje terapia hormonalna, która nieco stabilizuje rozchwianą w tym okresie życia gospodarkę hormonalną w organizmie. Kobiety decydujące się na taką terapię, regularnie przyjmują estrogen, który działa wielotorowo, wpływając na samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Dużym problemem dla pań mierzących się z objawami menopauzy bywają stany depresyjne, płaczliwość, rozdrażnienie i ogólne obniżenie nastroju bez wyraźnego powodu. W takich sytuacjach pomocne bywają leki antydepresyjne z grupy SSRI.

Zmagasz się z ciągłym zmęczeniem i jednocześnie problemami z zasypianiem? Rozważ przyjmowanie środków, które pomogą Ci zasnąć, a tym samym zapanować nad własnym odpoczynkiem. Możesz wybrać ziołowe suplementy dostępne w aptece bez recepty lub skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania recepty na silniejsze środki nasenne.

Naturalne sposoby na zdrowie i dobre samopoczucie w dojrzałym wieku

Łagodzenie objawów menopauzy nie zawsze musi wiązać się z przyjmowaniem środków farmakologicznych. Możesz także zadbać o swoje samopoczucie w naturalny sposób. Przede wszystkim pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, która dotleni Twój organizm, poprawi samopoczucie i dodatkowo wzmocni mięśnie i stawy.

Nie zaniedbuj zbilansowanej diety, ponieważ w ten sposób dostarczysz do organizmu niezbędną dawkę składników odżywczych, unikając niedoborów i ogólnego osłabienia. Szczególnie zwróć uwagę na składniki takie jak:

  • kwas foliowy obecny w produktach wieloziarnistych i zielonych warzywach;
  • kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w rybach takich jak makrela, tuńczyk albo łosoś;
  • witaminę B znajdującą się w roślinach strączkowych, nabiale i mięsie;
  • żelazo obecne w czerwonym mięsie, jajkach i strączkach.

Wymienione składniki odżywcze odgrywają ważną rolę we wsparciu układu nerwowego, odbudowy uszkodzonych komórek skóry, czy nawet regeneracji mięśni. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczać odpowiedniej ilości cennych składników poprzez zbilansowaną dietę, dobierz odpowiednie suplementy pod kątem posiadanych niedoborów.

źródło: materiał zewnętrzny Partnera

uroda5ikonanowe123
uroda5ikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.