Prawidłowa postawa_ikona
Pracownik biurowy marnuje każdego dnia 46,5 minuty wiercąc się przy biurku
Redakcja
06/06/2011

Kobiety przy biurku chcą wygody

70 proc. Europejczyków skarży się na dolegliwości wywołane nieprawidłowym środowiskiem pracy – wynika z ogólnoeuropejskiego badania „Ergonomia w europejskich miejscach pracy”. Bóle pleców znalazły się na szczycie tej listy

Okazało się także, że niezależnie od pozycji zawodowej, to kobiety (74 proc.) w większym stopniu niż mężczyźni (67 proc.) przywiązują wagę do ergonomii i wygody podczas pracy przy biurku

Czystość, dobra organizacja biurka, przyjazny wystrój, wygodne krzesło, dobre oświetlenie miejsca pracy – na te aspekty ergonomii europejskie kobiety zwracają szczególną uwagę.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Fellowes jednoznacznie wynika, że kobiety przywiązują większą wagę do swojego środowiska pracy niż mężczyźni. Okazuje się, że wygoda przy biurku to nie kaprys – aż 96 proc. osób jest zdania, że wygodne i przyjemne środowisko pracy ma bezpośredni wpływ na ich wydajność. Średnio, pracownik biurowy marnuje każdego dnia 46,5 minuty wiercąc się przy biurku. Daje to w sumie 22,3 dni robocze rocznie straty!










Nieprawidłowa postawa


Wyniki corocznej, ogólnopolskiej ankiety „Ergotest” pokazują, że jedynie 2 proc. respondentów pracuje na stanowiskach, które w pełni spełniają wymogi ergonomii. W bardzo złych warunkach pracuje aż 58% badanych – ich stanowiska nie spełniają żadnych warunków „zdrowego miejsca pracy” i przepisów prawnych. Ergonomiczność stanowiska komputerowego jest uzależniona również od płci respondenta. W przypadku niemal połowy kobiet (47 proc.) stanowisko nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. W złych warunkach pracuje znacznie mniej mężczyzn (32 proc.).

,„Mimo, że praca z komputerem nie jest ciężką pracą fizyczną, to w jej czasie, szczególnie po wielu godzinach siedzenia przed monitorem, u większości pracowników pojawiają się różne dolegliwości. Najczęściej są to dolegliwości związane z  układem mięśniowo – szkieletowym, narządem wzroku, bóle głowy, uczucie ciężkości i obrzęku nóg pod koniec pracy. Działania profilaktyczne powinny być prowadzone dwutorowo i mieć na celu z jednej strony zapewnienie ergonomicznych warunków pracy, zgodnych z zasadami BHP, a z drugiej ograniczenie zdrowotnych skutków sposobu wykonywania pracy poprzez profilaktykę medyczną” – powiedziała dr Patrycja Krawczyk-Szulc, specjalista medycyny pracy Grupy LUX MED.

33 proc. osób ankietowanych pracuje siedząc na kanapie, gdy przebywa poza miejscem pracy!










Praca z laptopem


Na problemy ze zdrowiem ma również wpływ praca na komputerze poza biurem. Najczęściej wymieniane miejsce to domowe biuro (68 proc.), a na drugiej pozycji znajduje się praca na laptopie na kanapie (33 proc.). Kolejne wymieniane miejsca to stół kuchenny (20 proc.) oraz łóżko (18 proc.). Równie popularnymi alternatywnymi miejscami pracy są kawiarnie, hotele, pociągi, samoloty oraz autobusy (po 15 proc. głosów). Nieznacznie mniejsza ilość osób wskazała pracę na lotnisku czy dworcu kolejowym (11 proc.). 7 proc. respondentów pracuje siedząc na podłodze, natomiast 6 proc. osób korzysta z laptopa w samochodzie.

Uwaga na dzieci!

Czy twoje dziecko skarży się na bóle kręgosłupa, bóle głowy oraz ogólny stan zmęczenia? Problemy z kręgosłupem u dzieci, wynikają z faktu, że spędzają one coraz więcej czasu w pozycji statycznej, nawet do 16 godzin dziennie – najpierw kilka godzin w szkolnej ławce, a następnie przed komputerem lub telewizorem. Wobec tego bardzo istotne staje się zadbanie o ich prawidłową postawę podczas nauki czy zabawy przed komputerem. Pomoże to uniknąć bolesnych dolegliwości w przyszłości.











Prawidłowa postawa


Praca przy stanowisku niespełniającym wymogów ergonomii stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ryzyko to można ograniczyć przestrzegając podstawowych zasad ergonomii, odpowiedni dobór sprzętu i organizację stanowiska komputerowego.

Prawidłowa postawa_ikona
Prawidłowa postawa_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.