jeden z obrazów Simona Segala
Mało kto wie, że Regal urodził się w Białymstoku / fot. ze zbiorów białostockiego ratusza
magda
04/08/2010

O Francuzie z Białegostoku słów kilka

Simon Segal żył w latach 1898 – 1969. Urodził się w Białymstoku. Był jednym z najbardziej interesujących malarzy francuskich. O jego życiu i twórczości można dowiedzieć się wiele na wystawie „Tajemnicze dziecko Białegostoku” w białostockim ratuszu

Po raz pierwszy w Polsce twórczość wybitnego białostoczanina Simona Segala jest prezentowana w jego rodzinnym mieście. W białostockim Ratuszu – głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – od 18 czerwca do 5 września 2010 r. Na wystawie można podziwiać 90 prac Artysty. Są to obrazy olejne, gwasze, litografie, pastele i figurki ceramiczne. Zaprezentowane zostaną liczne portrety, w tym autoportrety, pejzaże francuskie, holenderskie, hiszpańskie, martwe natury, zwierzęta oraz cykl ilustracji do Apokalipsy.

Z wielonarodowego niegdyś Białegostoku wywodziło się wielu wybitnych artystów, (muzyków, rzeźbiarz, malarzy, literatów, naukowców), którzy stali się znani na świecie, ale z różnych przyczyn zapomniani w rodzinnym mieście. Do wybitnych białostoczan należy Simon Segal (1898-1969), zaliczany do najbardziej oryginalnych artystów francuskich. Był nie tylko malarzem, grafikiem, projektantem tkanin i mozaik, zajmował się również ceramiką. Większą część swego życia spędził za granicą, ale z pewnością ukształtowało go spędzone w Białymstoku pierwsze dwadzieścia lat życia.

Niewiele wiemy o jego rodzinie i białostockim okresie życia, nie wiadomo, kiedy jego rodzina przybyła do grodu nad Białą. Urodził się w 1898 r., jego ojciec był właścicielem składów handlowych przy ul. Kolejowej. Kuzynem Simona był Molli Chwat, starszy o 10 lat malarz, który studiował w Petersburgu, by za radą Ilii Riepina przenieść się do Paryża. W Białymstoku młody Simon bezskutecznie szukał dla siebie miejsca. Podjął studia w rosyjskiej szkole politechnicznej, w której jednak nie wytrwał długo. Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do rodzinnego Białegostoku, ale miasto było dla niego za ciasne. W 1918 r. wyjechał do Berlina. Później była Paryż i wielka kariera malarza. Tego wszystkiego można się dowiedzieć w białostockim ratuszu.

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku


jeden z obrazów Simona Segala
jeden z obrazów Simona Segala

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.