Kobiety, które cierpią na nawracające infekcje lub przechodzą zmiany hormonalne, wciąż nie są świadome zalet działań profilaktycznych. Tymczasem przyjmowany doustnie probiotyk pozwoli odbudować osłabioną mikroflorę zarówno pochwy, jak i układu pokarmowego, który bardzo często jest źródłem zakażeń. Dzięki takim mechanizmom probiotyki doustne długotrwale zabezpieczają nas przed szkodliwymi patogenami i działają nawet wtedy kiedy, ich już nie przyjmujemy.
Decydując się na konkretny preparat zwróćmy uwagę, aby zawarta w nim kompozycja bakterii była taka sama, jak w populacji kobiet w Polsce. Badania laboratoryjne wykazały, że najczęściej reprezentowanymi we florze pochwy polskich kobiet gatunkami są: L. acidophilus w tym L. gasseri, L. fermentum, L. plantarum, L. delbrueckii , L. rhamnosus.
Kobiety, a przede wszystkim ich mężczyźni, uwielbiają fikuśną bieliznę. Stringi i kuse figi najlepiej jednak zarezerwować na wyjątkowe okazje, a na co dzień wybrać nie uciskający ciała krój. Zbyt obcisła odzież i bielizna, zwłaszcza ta wykonana ze sztucznych materiałów, ogranicza dopływ powietrza do miejsc intymnych, co stanowi doskonałe warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego najbezpieczniejsza jest naturalna bawełna.
Jakikolwiek dyskomfort odczuwany w intymnej strefie, nieprzyjemne pieczenie, świąd lub upławy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Objawy te, o ile nie są przyczyną podrażnienia środkiem myjącym lub bielizną, nie miną same. Dlatego im szybciej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym prędzej będziemy mogły się cieszyć powrotem do zdrowia. Nie zapominajmy też o regularnych badaniach profilaktycznych.
CytujSkomentuj
U mnie właśnie w chwili przemęczenia lub osłbanienia po chorobie wychodzą infekcje intymne. Profilaktycznie biorę kwas mlekowy i zaużywałam że od tego czasu infekcje pojawiają się o wiele, wiele rzadziej niż kiedyś. Na pewno też wpływ ma na to całościowe, zdrowe odżywianie i picie dużej ilości wody więc ciesze się bardzo że umiem jakoś też sama sobie pomóc