Dla fanów naturalnych odcieni ciekawą propozycją będą rdzawe brązy, oranże, głębokie złamane odcienie żółci, mandarynki. Nowym kolorem jest zieleń, która najczęściej pojawia się w głębokich turkusowych, szmaragdowych i butelkowych odcieniach.
Skąd taka popularność niebieskiego? Niebieski to kolor spokoju, szczerości, zaufania czyli tego, czego często brakuje nam w naszych niespokojnych politycznie, ekonomicznie i społecznie czasach. Po prostu jeszcze nigdy świat zewnętrzny i globalne nastroje społeczne tak bardzo nie zdeterminowały naszych estetycznych preferencji. Podobnie zresztą jest z innymi modnymi kolorami – u podłoża ich pojawienia się w paletach modnych barw również leży poszukiwanie stałych, niezmiennych, dających pewność i oparcie wartości.
Po pierwsze szukamy inspiracji w przeszłości: mogą to być zarówno etniczne tradycje czy wzory z dawnych epok, jak i sięganie po wzory inspirowane np. ze skamieniałościami. W tym trendzie kolory są naturalne, zgaszone – takie jakie mają naturalne materiały lub barwniki lub takie jakie mają stare, zabytkowe przedmioty. W takiej palecie barw znajdą się więc brązy, beże, ceglaste i rdzawe czerwienie, zieleń khaki, piaskowe żółcie, siena, a jako akcenty pojawią się żywsze kolory kamieni szlachetnych: koralu, turkusu, malachitu, bursztynu. Jest tu też miejsce na granat dżinsu czy na zestawienie kobaltowego błękitu z bielą. Ten pierwszy będzie ciekawym kontrastem do naturalnych barw, drugi również kojarzy się z przeszłością – np. ze starą chińską lub holenderską porcelaną.
Niebieski pojawia się także w grupie kolorów inspirowanych grafiką – w końcu to jedna z barw podstawowych, element drukarskiego warsztatu. Paletę niczym z obrazów Mondriana uzupełnia biel i czerń – w postaci graficznych elementów, płaszczyzn, linii. To odpowiednik passe-par-tout stanowiącego równowagę dla grafiki czy linorytu. Ważnym kolorem są tu też odcienie szarości, zielenie i oranż stosowany jako kontrastowy akcent do szarości. Charakterystycznym elementem tego trendu jest ograniczenie liczby kolorów: tonalne zestawienie jednego koloru lub połączenia 2-3 kolorów, często kontrastowe. Takie minimalistyczne zestawienia symbolizują minimalizm, samowystarczalność, powściągliwość, a także wybór ponadczasowych rozwiązań estetycznych.
W 2012 możemy spodziewać się także mody na kolory kojarzące się z bezpieczeństwem. Tu można wskazać przede wszystkim czerń i szarość, ale także kolory nierozerwalnie związane w naszej z mundurami, wojskowością: khaki, zieleń (i maskujące wzory), granat, metaliczne odcienie (od oksydowanej i chromowanej stali po matowe złoto). Co ciekawe ten trend nie idzie absolutnie w parze z agresywnymi, ostrymi formami czy militarną symboliką – raczej kojarzy się z ochroną, maskowaniem, otulaniem, odnosi się też mocno do kobiecości. Jako akcent pojawia się w nim fiolet, oberżyna, wrzos, mauve.
Poszukujemy też nadziei na lepszą przyszłość – a kierunki tych poszukiwań to nauka, ekologia, metafizyka i sfera duchowości. Z tymi pojęciami nierozerwalnie kojarzą się szarości, pastelowe odcienie niebieskiego, słoneczna żółć i złoto – czyli kolory kojarzące nam się chociażby z symboliką religijną. Jednak zdecydowanie najważniejszym kolorem jest biel – która dominuje w zestawieniach. Także wszelkiego rodzaju metaliczne efekty, srebro, fiolet, kobaltowy błękit i fuksja znajdą tu zastosowanie jako akcenty.
CytujSkomentuj
genialnie wygląda ta umywalka na tych czarnych nogach, bardzo podobają mi się czarno białe zestawienia.