stormz_cc_flickr
stormz/CC/Flickr
Kalina Samek
09/12/2011

Sok pomidorowy to samo zdrowie?

Tak, pod warunkiem, że będziemy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

To, że sok pomidorowy jest esencją zdrowia, wiedzą wszyscy. Badania dowodzą, że pomidory stanowią niezwykle ważny składnik naszej codziennej diety i pomagają w zwalczaniu oraz zapobieganiu wielu chorobom. Potas i magnez zawarte w pomidorach zapewniają prawidłowe funkcjonowanie m.in. mięśnia sercowego i układu nerwowego, a wysoka zawartość likopenu (silny przeciwutleniacz) zmniejsza ryzyko powstawania wielu chorób, w tym nowotworów, chorób serca i układu krążenia oraz miażdżycy. Co ciekawe, likopen jest lepiej przyswajalny z przetworzonych pomidorów niż ze świeżych, dlatego regularne picie soku pomidorowego jest szczególnie wskazane – osobom z wysokim poziomem likopenu aż o 50 proc. rzadziej przytrafia się zawał serca.

Jak mądrze wybrać sok, żeby pozytywnych właściwości pomidorów nie zabiły konserwanty czy sól? Oczywiście porównując opakowania i decydując się na te produkty, które zdecydowanie wyróżniają się swoim składem i wartościami prozdrowotnymi (np. sok pomidorowy marki Dawtona został objęty programem „Siła Serca” realizowanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii w Zabrzu*).

Sok pomidorowy, ze względu na bogactwo niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementów jest przy zdrowej diecie niezastąpiony, dotychczas jednak wysoka zawartość sodu zawartego w soli obniżała jego wartość odżywczą – sód, jak wiemy, znacząco podwyższa ciśnienie krwi, a to z kolei powoduje wiele chorób serca i całego układu krążenia. Zbyt duża zawartość soli w pożywieniu zwiększa także możliwość wystąpienia udaru mózgu, wylewu, niewydolności, miażdżycy i innych problemów zdrowotnych.

* Część dochodu ze sprzedaży Soku pomidorowego Siła Serca Dawtony wspiera realizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi program budowy prototypu i wdrożenia do praktyki klinicznej systemu wspomagania serca dla dzieci, który umożliwi regenerację niewydolnego serca lub podtrzymanie jego funkcji w oczekiwaniu na transplantację, dając tym samym małym pacjentom szanse na dorosłe życie.

stormz_cc_flickr
stormz_cc_flickr

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/08/2018 21:10

    CytujSkomentuj

    A ja robię sama i w słoiki daję i do spiżarki. Kupuję latem baaardzo dużo pomidorów na pobliskim bazarku i to sama przyjemność zrobić coś tak pysznego i przede wszystkim – bardzo prostego. Miło otworzyć jesienią czy zimą taki słoik i mieć wspomnienie upalnego lata i czerwonych kul pomidorów na sok, leczo czy ketchup <3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.