Przyczyną powstawania blizn prawidłowych jest zazwyczaj przedłużone gojenie. Często występują one w wyniku ran pooperacyjnych i pourazowych, np. oparzeń. Blizny przerostowe to tkanki bliznowate, rozrastające się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry, gdy gojenie urazu zostało zaburzone. Twarde, piekące, o sino-czerwonym zabarwieniu, potrafią utrzymywać się kilka miesięcy zanim zbledną i spłaszczą się. Do blizn zanikowych zaliczamy też rozstępy, ślady po ospie czy trądziku. Osobnym rodzajem są tzw. bliznowce czyli keloidy. Są to guzkowate lub płaskie wypustki, zaczerwienione i swędzące, powiększające się z upływem czasu. W odróżnieniu od blizn przerostowych samoistnie nie spłaszczają się ani nie wycofują. Nie rozwodząc się dłużej nad rodzajem blizn jedno jest pewne – blizna szpeci. Blizny możemy leczyć dwiema metodami: chirurgiczną i niechirurgiczną. Chirurgiczna korekcja blizny sprowadza się najczęściej do jej wycięcia, a nawet wykonania przeszczepu skóry. Oczywiście zmiana nie zniknie całkowicie ale pozwala na jej znaczne zmniejszenie, spłaszczenie i rozjaśnienie.
Z zabiegów medycyny estetycznej przy likwidowaniu blizn bardzo skuteczna jest dermabrazja czy laseroterapia. Bardzo dobre wyniki odnotowuje się przy użyciu lasera Fraxel, który wygładza i rozjaśnia blizny. Często używa się go w leczeniu blizn potrądzikowych. Dużą popularnością wśród kobiet cieszy się także tzw. Dermaroller. Dermaroller jest polecany do leczenia blizn: zarówno tych potrądzikowych jak i powstałych na skutek uszkodzenia (np. przecięcie). Doskonale zmniejsza rozstępy. Stymuluje produkcję kolagenu, który w konsekwencji daje efekt mini liftingu skóry. O wyborze metody leczenia blizn za każdym razem powinien decydować doświadczony lekarz.
CytujSkomentuj
O to może coś dla mnie? Po upadku z huśtawki w dziedziństwie pozostał mi ślad na karku, może to by pomogło. Blizna nie jest jakoś bardzo widoczna ale jakoś tam jest i bywa widoczna na opalonej skórze. Smarowałam zwykłymi maściami z cebulą ale nie pomogły niestety