Odpowiada Joanna Siemińska – Kafel, lekarz stomatolog z Krakowskiej Poradni Stomatologicznej, która prowadzi leczenie w zakresie stomatologii zachowawczej dzieci i dorosłych, protetyki i chirurgii.
Sprawdzenie stanu jamy ustnej – zębów, dziąseł, pozwoli wyeliminować przykre niespodzianki jakie spotkać nas mogą w trakcie podróży czy dłuższego pobytu za granicą. Należy usunąć przyczyny potencjalnego bólu. Ciepły i wilgotny klimat sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej, dlatego nawet niewielkie zmiany zapalne śluzówki, chore zęby spowodować mogą rozwój obrzęku, ropnia, występujący równocześnie ból, podwyższoną temperaturę, ogólne złe samopoczucie. Nie wyleczone stany ropne mogą być przyczyną bardzo poważnych powikłań – stany zapalne w obrębie jamy ustnej, głowy, w szczególnych sytuacjach doprowadzić mogą nawet do zapalenia mózgu! Warto wspomnieć, że niewielkie ubytki próchnicowe już w samolocie, z powodu zmian ciśnienia mogą dać się mocno we znaki. Również miłośnicy nurkowania nie powinni schodzić pod wodę z jakimikolwiek stanami zapalnymi w jamie ustnej. W trakcie wizyty u stomatologa oprócz zwykłego przeglądu profilaktycznego, leczenia niewielkich ubytków, powinno się wykonać prześwietlenie panoramiczne , które pomoże ocenić ubytki w zębach, których nie widać gołym okiem. Rtg pokaże nam również co jest w kości pod i nad korzeniami – wyeliminujemy tym sposobem ryzyko przeoczenia np stanu zapalnego rozwijającego się w okolicy korzeni zębów.
CytujSkomentuj
No tak, nawet na logikę… Jeszcze koszty ewentualnego leczenia na pewno są o wiele wiele większe w takich dalekich krajach niż tu, w Polsce. Ogólnie o zęby trzeba dbać i to bardzo a przed wyjazdem to tym bardziej żeby sobie nie narobić problemów.