zdrowieikony123nowe4
Kalina Samek
08/07/2012

Zdrowie dziecka

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej

Dlatego tak istotne w tym okresie są wizyty kontrolne u lekarza pediatry, który nie tylko sprawdzi czy dziecko rozwija się prawidłowo, ale również doradzi rodzicom odpowiednie działania profilaktyczne. Wśród nich ważną rolę odgrywać będą szczepienia.

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, rodzice często odczuwają potrzebę porozmawiania z lekarzem.  Niepokoi ich nawet lekki katar, kaszel, czy niewysoka gorączka u dziecka. Gdy dostęp do porady eksperta jest utrudniony, szukają pomocy na forach internetowych albo u zaprzyjaźnionych osób. Czasami jednak uzyskane informacje tylko nakręcają spiralę strachu. Dlatego warto zastanowić się, nawet jeszcze przed narodzinami dziecka, jaką opiekę medyczną chcemy mu zapewnić.

To, że nie spotykamy wielu poważnych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, zawdzięczamy szczepieniom. W kalendarzu szczepień, ogłaszanym corocznie przez Głównego Inspektora Sanitarnego, znajdują się szczepienia obowiązkowe, refundowane przez NFZ i szczepienia rekomendowane, odpłatne.

- Dziecko w pierwszym roku życia jest uodparniane przeciwko 6 chorobom (WZW B, błonicy, krztuścowi i tężcowi, Haemophilus influenzae typu b (Hib) i polio) czterema oddzielnymi szczepionkami. Powoduje to konieczność wykonania wielu wkłuć na jednej wizycie. Rodzice mogą wybrać zamiast preparatów zapewnianych bezpłatnie przez NFZ, szczepionki wieloskładnikowe, dające komfort uodpornienia przeciwko 5 lub 6 chorobom w jednym tylko zastrzyku. Dodatkowo rodzice mogą zdecydować się na szczepienia zalecane (nierefundowane przez NFZ) takie jak: przeciwko pneumokokom i rotawirusom. Ponieważ dla pełnego uodpornienia potrzeba kilku dawek, maluch odbywa do ukończenia 12 miesięcy kilka wizyt szczepiennych. – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej, epidemiolog z Medicover. W drugim roku życia kalendarz przewiduje mniej szczepionek zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych. Większość z nich to dawki przypominające, zamykające cykl. Tak jest w przypadku szczepienia przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, polio, Hib, WZW B i pneumokokom (szczepionka zalecana). Obowiązkowo podajemy pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, a wśród rekomendowanych znajdują się szczepienia przeciwko meningokokom oraz ospie wietrznej.

zdrowieikony123nowe4
zdrowieikony123nowe4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.