01600
magda
09/09/2019

Sok pomarańczowy w kubku z pomarańczy

„Gospodarka obiegu zamkniętego” brzmi tajemniczo i niezbyt przystępnie. Jednak na tym prototypowym przykładzie zrozumienie jej będzie banalne. Oto włoski pomysł na eliminację plastiku i wykorzystanie odpadów przy zwykłym wyciskaniu soków owocowych.

Wyciskarki soków owocowych znamy doskonale ze sklepów i galerii handlowych. Można nawet wybierać, które owoce zostaną wyciśnięte dla naszego świeżego, orzeźwiającego soku. Świeżość z natury, ale… w plastikowym kubku. Stanowiska tego typu produkują bardzo dużo odpadów – tak z owoców, jak i z plastiku.

Jednak zespół włoskiego wynalazcy dr. Carlo Rattiego postanowił stworzyć zamknięty obieg, który minimalizuje ilość odpadów. Tu kubki nie są z plastiku, ale z resztek pomarańczy wykorzystanych do wyciśnięcia wcześniejszych soków. Projekt „Feel the peel” jest wizualizacją idei gospodarki obiegu zamkniętego, do tego bardzo atrakcyjną.

Mówimy o samodzielnej wyspie, gotowej do postawienia w pasażu handlowym. Proces produkcji odbywa się od góry do dołu. Pomarańcze spoczywają na okazałym, przyciągającym wzrok parasolu, który mieści aż 1500 owoców. Po uruchomieniu wyciskarki zjeżdżają niżej, by dać klientowi sok.

Wyciśnięte skórki i resztki miąższu spadają z kolei do przezroczystych szuflad wielokrotnego użytku zamiast do jednorazowego worka. Tu nie gniją w zamknięciu, lecz są suszone na wolnym powietrzu i wydzielają przyjemny dla odbiorców aromat.

Po zasuszeniu odpady z owoców są zabierane, mielone i łączone z polilaktydem (w pełni biodegradowalny poliester, nazywany „bioplastikiem”), topione i zamieniane w filament do drukarki 3D. Trafiają w tej postaci z powrotem do stanowiska Feel the Peel, by drukarka 3D stworzyła z nich kubki, z których klienci wypiją sok. Po konsumpcji można je wyrzucić z czystym sumieniem, rozłożą się szybko.

Ponieważ to dopiero prototyp, nie cały proces odbywa się na małym stanowisku w galerii handlowej, ale i tak zaproponowane rozwiązanie eliminuje całkowicie jednorazowy plastik. Docelowo Carlo Ratti zapowiada rozszerzenie funkcji. Z pomarańczowych odpadów można będzie nawet tworzyć włókna dla przemysłu odzieżowego, który również produkuje gigantyczną ilość plastikowych odpadów, w tym przenikającego wszędzie mikroplastiku.

Feel the peel nie jest przeznaczony do produkcji, przynajmniej na tym etapie. To projekt edukujący w prosty sposób na temat procesu zamkniętego obiegu oraz recyklingu. Wersja produkcyjna może jednak powstać.

Zdjęcia: Nicola Giorgetti

01600
01600

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 10/09/2019 20:00

    CytujSkomentuj

    O wow, ale super pomysł ktoś miał! No niestety to już jest stara prawda, że plastik nas zalewa i po prostu musimy zaprzestać jego użytkowania. Potrzeba więcej takich pomysłów, stanowczo więcej bo przecież ziemię mamy tylko jedną.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.