Projekt Tandem_2
Redakcja
02/07/2012

Drewno w przyszłości

Podczas targów Maison & Objet w Paryżu, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego – AHEC ogłosiło zwycięzców zorganizowanego po raz pierwszy w historii konkursu „Wood Stock Design”. W konkursie, do którego zostało zgłoszonych 80 prac w trzech kategoriach, wyłoniono 3 zwycięskie projekty oraz przyznano 2 wyróżnienia. Przyjrzyjmy się zwycięskim projektom

Projekt Wolnostojący. Zwycięzca: „Tandem” autorstwa Geoffreya Gravena (Strate Collège Designers, Sèvre, Francja). Jury konkursowe było pod wielkim wrażeniem możliwości komercyjnego wykorzystania tego projektu. „Tandem”, który potencjalnie mógłby zostać wyprodukowany w różnych kolorach i rozmiarach, oddaje obecny sposób pracy z wykorzystaniem przenośnych narzędzi komunikacyjnych. Mebel świetnie sprawdziłby się zarówno w domu, jak również w miejscach użyteczności publicznej np. poczekalniach dla podróżnych na lotniskach.

Sędziowie byli także pod dużym wrażeniem projektu „Claustra” autorstwa Manona Malatraya. Ten innowacyjny projekt łączy w sobie wieszak na ubrania z elementem służącym do dzielenia przestrzeni w pomieszczeniu. „Claustra” ukazuje znakomitą właściwość amerykańskiego czerwonego dębu, jaką jest możliwość jego wyginania. Dzięki temu projekt obfituje w liczne elementy gięte.

Projekt Wnętrza. Zwycięzca: „The Contemporary Ornament” autorstwa Audrey Yaacouli i Mélanie Saillard (Lycee La Martiniere, Lyon, Francja). Projekt recepcji szkoły idealnie wpisywał się w koncept zadania konkursowego i pozwolił na zagospodarowanie przestrzeni. Praca, przywołująca na myśl projekty szkockiego architekta Charlesa Rennie Mackintosha, zachwyciła jury wielokrotnym użyciem kwadratu oraz wycięć tworzących cienie. Ich układ miał na celu zasygnalizowanie uczniom, czy recepcja jest czynna, czy też nie. Dodatkowym atutem projektu było zestawienie kontrastujących ze sobą gatunków drewna – jasnych odcieni amerykańskiego tulipanowca i ciemnej barwy czarnego amerykańskiego orzecha, układających się razem w ciekawe wzory.

Ogromne wrażenie na jury wywarł również „Hearth”, projekt autorstwa belgijskich studentów – Pietera Venderhensta oraz Mathiasa De Ferm. Na wystawie zaprezentowano jeden z wykonanych przez nich modułów. W projekcie wykorzystano amerykański biały dąb, który był odpowiedni do zastosowania na zewnątrz. Sędziom bardzo spodobał się zainspirowany motywami marokańskimi design projektu. Dodatkowo docenili fakt, że praca prezentowała się świetnie zarówno jako osobny moduł, a także jako połączenie wielu modułów w jedną formę.

Drobna rozbudowa lub renowacja budynku. Zwycięzca: „The Transition Cube” autorstwa Mathilde Lanoë (Institut d’art visuels, Orlean, Francja). „The Transition Cube” to innowacyjny projekt, na który składa się drewniany, ruchomy sześcian. Jest on idealny na zimowe miesiące, kiedy tworzy atmosferę ciepła i przytulności. Sprawdza się także podczas miesięcy letnich – wtedy można go wsunąć w kierunku domu, pozwalając, aby światło słoneczne wypełniło werandę. W tym projekcie obudowa z amerykańskiego jesionu kontrastuje z ciemniejszym odcieniem składanych siedzeń, wykonanych z amerykańskiego ambrowca. Jury było pod wrażeniem prostoty tego oryginalnego projektu oraz możliwości jego wykorzystania w różnych warunkach.

Projekt Tandem_2
Projekt Tandem_2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.