kobietaikonanew123.6
Ela Makos
28/01/2016

Czas na zmywarkę

Kto by pomyślał, że zwykła zmywarka może być aż tak kontrowersyjna. Ma właściwie tyle samo zwolenników co przeciwników. Co więcej, spór nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Lepiej ją mieć czy nie?

Stojąc przy zlewie kilkanaście albo kilkadziesiąt minut można faktycznie marzyć tylko o jednym. O posiadaniu zmywarki. To pragnienie nasila się, gdy myślimy, że już wszystko umyte, odwracamy się i natrafiamy przypadkiem na kolejną stertę brudnych naczyń. Zmywania jednak nie da się uniknąć.

Czy to się opłaca?

Pierwszym argumentem w ręku przeciwników zmywarek są oczywiście koszty. Chodzi tu oczywiście o te, które generuje jej późniejsze użytkowanie. Tymczasem posiadanie zmywarki pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas. Nie da się ukryć, że korzystanie z niej to także wygoda. Są to te dwie rzeczy, których nijak nie da się przeliczyć na pieniądze. Straconego czasu nikt nam nie zwróci, dlatego dobrze jest zadbać o każdą cenną minutę. Warto także pamiętać, że stanie przy zlewie rzutuje także na nasz kręgosłup, ramiona i skórę dłoni.

Wróćmy jednak do pieniędzy, bo one także motywują do posiadania tego sprzętu. Każdy program, który posiada zmywarka ma ściśle określoną ilość wody i pobiera ją podczas pracy. Programy (te najbardziej ekonomiczne) wykorzystują około dziesięciu litrów wody. Ile zużywamy jej podczas ręcznego mycia. Trudno to oszacować. Różne są techniki mycia, jednak często wykorzystujemy o wiele więcej wody niż to ma miejsce w przypadku uruchomienia zmywarki, choćby codziennie.

Zmywarka – czystość – zdrowie

Jest coś jeszcze. Posiadanie zmywarki sprawia, że mamy gdzie schować wszystkie piętrzące się brudne naczynia. Dzięki niej łatwiej jest utrzymać w kuchni porządek. Unikniemy tego problemu, jeśli wszystkie naczynia schowamy do zmywarki – nawet chwilowo nie uruchamiając jej. Ponadto, posiadając zmywarkę, pozytywnie wpłyniemy nie tylko na wygląd i miękkość naszych dłoni, ale również na zdrowie. Codzienne moczenie rąk w detergentach potrzebnych do umycia talerzy czy garnków bez użycia rękawic z całą pewnością wysuszy skórę dłoni, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uczuleń. Natomiast gąbka, którą czyścimy naczynia, jest siedliskiem wielu bakterii. W efekcie zamiast czystej patelni możemy otrzymać patelnie pełną zarazków. Co więcej, środki chemiczne używane do mycia w zmywarce są zdecydowanie silniejsze niż płyny do naczyń, ponieważ nie są one przeznaczone do kontaktu z ludzką skórą. Dzięki temu naczynia umyte w zmywarce są zdecydowanie czystsze, błyszczące i bez zacieków, niż te, myte ręcznie.

Czy to naprawdę potrzebne?

Często, gdy mamy zmywarkę nie wykorzystujemy jej tak jakbyśmy mogli. To znaczy, że i tak dużo rzeczy myjemy ręcznie. Do tego ciągle jeszcze pamiętamy o tym, jak musieliśmy zapłacić za pierwszym razem za jej instalację. Jeśli jednak często przygotowujemy obiady czy kolacje na spotkania rodzinne lub ze znajomymi zdecydowanie mniej wody, prądu oraz energii własnej włożymy doprowadzenie do ładu wszystkich używanych naczyń. Co więcej, nowsze modele zmywarek pozwalają na mycie w nich różnego rodzaju materiałów, nawet drewna czy specjalistycznych noży – dzięki temu nie musimy wykonywać jednocześnie prania mechanicznego oraz ręcznego.

Na co się zdecydować?

Gdy już odpędzimy od siebie wszystkie złe myśli i zdecydujemy się na kupno zmywarki to warto przede wszystkim zastanowić się jaki model będzie najlepszy. Jakie opcje powinna mieć wymarzona zmywarka? Warto znaleźć taką, która ma mycie wstępne czy mycie ½ wsadu, które pozwala nam dodatkowo oszczędzać, jeżeli nie mamy wystarczającej ilości brudnych naczyń. Zmywarki mogą mieć też opcję opóźnionego startu czy tryb przyspieszony. Warto to rozpatrzeć przez pryzmat naszych indywidualnych potrzeb.

Ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad korzystania ze zmywarek, dzięki którym będziemy cieszyć się ich długowiecznością oraz wysoką jakością pracy. Należy pamiętać, aby usunąć resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Duże naczynia wkładamy do dolnego kosza, a małe oraz szklanki i kubki do górnego. Dodatkowo raz na jakiś czas warto wyczyścić zmywarkę, aby poprawić jej wydajność – warto zadbać o higienę śmigła oraz filtra.

W ogólnym rozrachunku można zdecydowanie stwierdzić, że posiadanie zmywarki do naczyń przynosi korzyści policzalne, jak i te bezcenne. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz energii własnej to zalety, które sprawiają, że zmywarki stają się urządzeniami niezastąpionymi w każdej kuchni.

Źródło: GutPR

kobietaikonanew123.6
kobietaikonanew123.6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.