Przy wyborze okien dachowych w pierwszej kolejności należy kierować się względami praktycznymi. Pokój z oknem dachowym powinien być odpowiednio widny, spełniać standardy budowlane oraz użytkowe. Okna połaciowe mają doświetlać poddasze, zapewniać wentylację i prostotę korzystania. Coraz większą uwagę poświęca się jednak ich walorom dekoracyjnym. Wysokiej jakości okno powinno więc być nie tylko praktyczne, ale także estetyczne i niebanalne. Jakie okna dachowe zatem wybrać?
Niestandardowe okna – sposób na niesztampowe poddasze
Tradycyjne okna dachowe to sprawdzona metoda aranżacji poddasza. Jeśli jednakże zależy nam na urozmaiceniu pomieszczeń i nadaniu im nietypowego charakteru, w sukurs mogą przyjść niestandardowe okna. Warto korzystać w tym wypadku z doświadczeń renomowanych producentów. To zagwarantuje skuteczność i funkcjonalność nowatorskich technologii. Przykładowo na velux.pl można sprawdzić, jakie okna są w sprzedaży w danym sezonie oraz uzyskać informacje, jak powinny być one zamontowane. Atrakcyjne rozwiązania zostały wykorzystane w oknach panoramicznych, balkonowych i kolankowych. Warto skonsultować swój punkt widzenia i to, jakie okna polecane są przez użytkowników sieci, z doświadczeniem i wiedzą specjalistów, którzy będą je montować.
Okna panoramiczne z wyjściem na dach
Okna panoramiczne z reguły charakteryzują się dużymi rozmiarami i kątem uchylenia skrzydła. To zapewnia dobre doświetlenie, skuteczne wietrzenie i dodatkowo możliwość swobodnego wychodzenia na dach. Okna najczęściej posiadają uchylne lub obrotowe otwieranie. Szczególnie efektownie wyglądają w pokojach dziennych, zapewniając przepiękne widoki na okolicę lub wrażenie przebywania na słonecznym tarasie w letni dzień. Bezchmurną nocą dzięki oknu panoramicznemu można podziwiać gwiaździste niebo.
Okno balkonowe – dobre doświetlenie i zwiększona powierzchnia użytkowa
Okna balkonowe zapewniają efektywniejsze (po części ze względu na rozmiary) doświetlenie poddasza od standardowych okien dachowych. Jednak największą ich zaletą jest zwiększenie powierzchni użytkowej. Wraz z uchyleniem dolnego skrzydła automatycznie rozkłada się balkon z barierkami ochronnymi. Pojedynczy balkon jest jednak niewielki. Jego funkcjonalność można zwiększyć, łącząc ze sobą okna balkonowe, które można instalować niemal w każdym pomieszczeniu. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo lepiej unikać umieszczania ich w pokojach dziecięcych. Typowe wymiary okien balkonowych na poddasze to 78×136 cm i 78×109 cm.
Okna kolankowe – rozwiązanie specjalistyczne do doświetlania podłogi
Okna kolankowe montuje się w ścianach kolankowych poddaszy. Łączy się je ze standardowymi oknami dachowymi, co zapewnia większe doświetlenie pomieszczenia (a w szczególności podłogi). Można je nabyć w formie częściowo otwieranej lub nieotwieranej.
Nadstawki – ogranicza nas tylko wyobraźnia?
Nadstawki są zwykle niewielkimi okienkami instalowanymi dla dodatkowego naświetlenia pomieszczenia i zwiększenia jego dekoracyjności. Mają różny kształt – kwadratowy, prostokątny, okrągły lub trójkątny. Nie można ich otwierać. Często wykorzystywane są do dekoracji łazienek.
CytujSkomentuj
Od tego są ludzie z fantazją i wizją, by wymyslać takie cuda czyli architekci i projektanci wnętrz. Super, że mają taką wyobraźnię by wymyśleć też duże udogodnienia dla mieszkańców danego domu. Bo nie chodzi o to by mieć tylko pięknie ale i wygodnie. Zwłaszcza jeśli w domu są dzieci czy zwierzaki. Wtedy ukrycie kabli czy właśnie bezpieczne okna są tu bardzo, ale to bardzo ważne.