Łazienka salonem relaksacyjnym
Jeszcze dwie dekady temu wielkość przeciętnej łazienki rzadko zapewniała możliwość swobodnego poruszania się w niej dwóch osób. W samej łazience znajdowało się tylko to, co absolutnie niezbędne:
- brodzik lub wanna,
- sedes,
- umywalka,
- mała szafka,
- pralka.
Jeśli chodzi o ten ostatni element, pralka często z braku miejsca była ustawiana w kuchni. Dziś, gdy tempo życia znacznie wzrosło, a na odpoczynek mamy mniej czasu niż kiedyś, łazienka stała się pomieszczeniem wielofunkcyjnym.
Już nie tylko bierzemy kąpiel, ale relaksujemy się przy ulubionej muzyce lub filmie. Stąd w nowoczesnej łazience nie dziwi już telewizor ani zestaw multimedialny. Opcjonalnie – głośniki bluetooth sparowany z wieżą ustawioną np. w salonie. Innym ciekawym pomysłem jest oświetlenie diodami LED, sterowane pilotem. Sami ustalamy kolor i jasność światła. Oczywiście nie można zapomnieć, że jesteśmy w łazience – centralne miejsce zajmuje wygodna, szeroka wanna, często podświetlana i z wbudowanym zestawem do hydromasażu.
Nowoczesność w zgodzie z naturą
Metal i szkło już dawno przestały być synonimem nowoczesności. Dziś mówi się o niej, raczej mając na myśli funkcjonalność, nie wyłącznie estetykę. Jeśli chodzi o wygląd łazienek – będzie królował w nich powrót do natury. Przede wszystkim w nowoczesnej łazience nie może zabraknąć roślin. Jeśli chodzi o sam wystrój – projektanci wnętrz są zgodni – w modzie będzie połączenie kamienia i drewna. Drewniane meble, kamienne posadzki i parapety, a przy nich wanna czy umywalka z nowoczesnych, trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów – tak będą już niebawem wyglądały modne łazienki.
Jeśli chodzi o kolorystykę, projektanci stawiają na klasyczną biel, stonowane beże oraz naturalne kolory materiałów użytych do wykończenia wnętrza. Do lamusa odejdą ściany wyłożone glazurą, zastąpią ją wodoodporne tapety. Taki zabieg ma na celu stworzenie w łazience przytulnej atmosfery, idealnej dla wypoczynku i relaksu.
Czy to znaczy, że w łazienkach zabraknie miejsca na dekoracje w starym stylu? Absolutnie nie, wręcz przeciwnie. O tym, jak urządzić nowoczesną łazienkę w stylu retro można przeczytać tutaj: kolo.com.pl/aktualnosci/2017/nowoczesna-lazienka-z-elementami-retro/.
Automatyka w służbie łazienki
To, co do niedawna wydawało się zarezerwowane dla obiektów użyteczności publicznej, coraz częściej można spotkać w zwykłych domach. Łazienka nowoczesna powoli staje się codziennością. Nikogo już nie dziwi bezdotykowa bateria nad umywalką. Po prostu podkładamy ręce i woda sama leci.
Wspomniane rozwiązanie jest nie tylko wygodą, ale także oszczędnością. Woda zawsze płynie tylko wtedy, gdy pod kranem są ręce. Mało tego – dzięki wbudowanemu termostatowi temperatura wody jest tak ustawiona, że wyklucza konieczność regulacji. To wygodne zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Nie tylko nie wyleją za dużo wody przy regulacji, ale także unikną poparzenia się. Ostatni element dotyczy także dorosłych domowników.
Światło, które zapala się samo? Czujniki ruchu znane są nie od dziś i coraz częściej stosowane w łazienkach. Podobnie rzecz ma się z suszarkami. Ciepłe powietrze owiewa ciało po wyjściu z kąpieli i całkowicie eliminuje konieczność używania ręcznika.
Czujniki ruchu coraz częściej stosuje się także przy sedesach. Dzięki temu nie musimy się martwić o spuszczanie wody. Mało tego – nowoczesne sedesy posiadają możliwość regulacji wysokości – funkcja niezastąpiona w domach wielopokoleniowych. Swego rodzaju novum są także wbudowane w sedes filtry neutralizujące brzydkie zapachy.
CytujSkomentuj
Minimalizm jak zawsze według mnie jest kluczem do sukcesu Nie za dużo mebli, prostota w dizajnie i w moim przypadku jasne kolory. To przepis na przyjemną łazienkę, w której miło spędza się czas na porannych przygotowaniach do wyjścia.
CytujSkomentuj
Uwielbiam ciemne łazienki. Nie wiem właściwie dlaczego, ale moja wymarzona to właśnie czernie i szarości z eleganckim punktowym oświetleniem. Oczywiście minimalizm jak najbardziej na tak, bo po co zagracać i tak często najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu całym
CytujSkomentuj
A ja wymarzyłam sobie ogromną łazienkę. Z osobną wanną i kabiną prysznicową. Tak, żeby było dużo miejsca i przestrzeni, jasny wystrój, ale jednocześnie, żeby można sobie było zrobić domowe spa i spędzić w niej ze 3 godziny i poczuć się jak w salonie piękności To plan na następne mieszkanie, bo na razie muszę się zadowolić malutką „minimalistyczną” wersją
CytujSkomentuj
nie wiem o co chodzi, ale przecież co sezon te łazienki i dekoracje wyglądają dokładnie tak samo… Szkoda, że tylko dwa zdjęcia, obejrzałbym więcej
CytujSkomentuj
Ja zawsze byłam fanką łazienek hotelowych I taką też mam w domu (w sensie tak delikatnie urządzoną, z kilkoma szafkami i minimum gratów. Bez pralki się nie obeszło niestety Ale ogólnie najbardziej nie lubię właśnie zagraconych łazienek, bo i po co?
CytujSkomentuj
Bardzo podoba mi się ten pogląd ze zdjęcia – biel i pomarańczowy to jest coś wspaniałego A swoją drogą, pomysł na taką „bliźniaczą” umywalkę jest całkiem niezły i rzeczywiscie chyba coraz popualrniejszy również u nas
CytujSkomentuj
Łazienka przede wszytskim musi być funkcjonalna. Bez jakichś wymyślnych finezji, itp., w końcu to nie jest najważniejsze pomieszczenie w meiszkaniu Kuchnia jest o wiele ważniejsza na przykład
CytujSkomentuj
Bardzo podobają mi się duże, przestronne łazienki. Teraz mieszkam w domu, więc mogłam sobie na taką pozwolić, ale jak mieszkałam w bloku, niestety ledwo mieścił się brodzik i wąska pralka.
CytujSkomentuj
Jak byłam mała to rodzice rozdzielili wielka łazienkę z wc na dwa pomieszczenia -tylko wc i dorobili tam prysznic oraz na łazienkę z wanną i pralką itd. Bardzo przydatne rano gdy wszyscy się spiesza.