Asymetria jest coraz bardziej popularna nie tylko w doborze i ustawieniu poszczególnych elementów budujących wystrój wnętrza, ale i w samych meblach. Coraz częściej spotkać się możemy z nietypowymi kształtami wanien, umywalek, zlewów i szafek kuchennych, stołów w jadalni, o lóżkach do sypialni, szafach i meblach w salonie już nie wspominając.
Po niestandardowe rozwiązania warto sięgać. Zwłaszcza po takie własnego autorstwa. Gwarantują niepowtarzalność, a przy zachowaniu umiaru – niepowtarzalnie pozytywne wrażenie odwiedzających i przede wszystkim dobre samopoczucie właściciela. – Decydując się na wzorzystą czy geometryczną dekorację wnętrza należy wykazać się nie lada rozwagą. Jest to o tyle istotne, że różne wzory w różny sposób wpływają na postrzeganie danego pomieszczenia. Mogą one optycznie pomniejszyć i tak maleńki już pokój, bądź wydłużyć taki, który jeszcze przed zmianami wydaje się za długi – zauważa Monika Gołębiewska, projektantka i stylistka wnętrz. – Warto więc zapamiętać kilka prostych zasad z tym związanych – dodaje i wylicza owe zasady:
* Po pierwsze i najważniejsze: Wzory a wielkość aranżowanej przestrzeni. Nie wolno nam przesadzić z wielkością zastosowanych wzorów w stosunku do wielkości aranżowanej płaszczyzny, ponieważ, jeżeli mamy w zamierzeniu powiększenie optyczne wnętrza, a zastosujemy duże wzory geometryczne, na pewno nie uzyskamy domniemanego efektu.
* Po drugie: Wzory a rodzaj pomieszczenia. Musimy wziąć pod uwagę charakter i przeznaczenie wnętrza, na przykład w kuchni dobrze wyglądają motywy kwiatowe, ponieważ podkreślają ciepły charakter przestrzeni.
CytujSkomentuj
Pod tym względem jednak jestem tradycjonalistką miejsce wanny jest w łazience tudzież w salonie łazienkowym i tyle. Albo – w wielkim salonie z hektarami metrów kwadratowych i tam może sobie na środku wanna albo i dwie stać. Co innego też wyspy typu kuchnia w duzym domu. Ale też – co kto lubi i to totalnie nie moja sprawa, jaki kto ma gust i marzenia pod kątem urządzania mieszkania