Jak dopasować kolorystykę kuchni do naszych potrzeb?
Przede wszystkim trzeba zastanowić jak dużo czasu spędzamy w kuchni – czy tylko wypijamy tam kawę przed pójściem do pracy czy często gotujemy z rodziną i przyjaciółmi? Po przemyśleniu tej kwestii należy zastanowić się nad swoim charakterem, typem osobowości, prowadzonym trybem życia oraz nad tym, z kim mieszkamy. Jest to istotne, gdyż każdy człowiek inaczej reaguje na barwy. Jedne z nich będą odpowiednie dla spokojnego singla, a inne dla osoby żywej oraz ruchliwej, której wszędzie jest pełno. Ważne jest aby przestrzeń wokół kreować w sposób nie tylko miły dla oka, ale także dla ducha.
Jak dopasować kolorystykę do osobowości?
Osoba o usposobieniu nieco bardziej stonowanym potrzebuje solidnej dawki energii i ucieszy ją zdecydowana kolorystyka kuchni, żółcie, czerwienie wyraźne barwy ścian i mebli. A co jeżeli mamy do czynienia z kimś żywym, energicznym oraz ruchliwym? Taka osoba za pomocą bieli i szarości może się wyciszyć. W przypadku chęci wyciszenia się strzałem w dziesiątkę może być także użycie zieleni w dodatkach. Dlaczego? – Fizjologicznie kolor wpływa na nasz organizm i na to jak się zachowujemy. Kolor zielony uspokaja, wycisza, powoduje, że nasz organizm nieco się tonuje – zdradza specjalista od visual merchandisingu, dr Marek Borowiński.
Jeszcze inaczej dobierzemy kolory wtedy, gdy chcemy osiągnąć odpowiedni efekt w postaci pobudzenia apetytu lub wręcz przeciwnie jego wyhamowania. Przykładowo, chcąc podświadomie wzbudzić apetyt w naszych dzieciach będących niejadkami – w kuchni dobierzmy dodatki koloru pomarańczowego lub łososiowego, natomiast by pomóc zniechęcić naszych domowników do nocnego podjadania, warto mieć lodówkę w kolorze… niebieskim lub granatowym.
Najważniejsze są nasze upodobania
Warto obserwować jakie kolory obecnie są trendy, lecz mimo wszystko to osobiste preferencje i własny komfort powinny być głównym wyznacznikiem przy wyborze kolorystyki kuchni. Każdy z nas ma inny gust, dlatego też różnić się między sobą będą wystroje wnętrz, w których mieszkamy. Niektórzy będą preferowali więcej natury, a inni więcej nowoczesności. Warto także zastanowić się nad wyborem odpowiadających nam surowców, takich jak np. drewno, szkło czy laminat. Należy pamiętać, że przestrzeń wokół nas ma wpływ na to jak się czujemy i zachowujemy. – To ma być Twoje miejsce i Twoja przestrzeń. Ważne jest to, aby to pomieszczenie jak najlepiej na Ciebie oddziaływało – mówi dr Marek Borowiński.
Źródło: Face It!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.