Gdyby każdy z nas policzył, ile czasu dziennie spędza w łazience to z pewnością dane mogłyby robić spore wrażenie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często się w niej pojawiamy, a zaczynamy oczywiście zaraz po przebudzeniu. Dlatego też wiele osób stara się by to miejsce było zarówno funkcjonalne, jak i eleganckie.
Ubiegłoroczne badania pokazują, że łazienki o powierzchni 10m² ma blisko 75% respondentów. Posiadaczami łazienek o wielkości od 11 do 15 m² jest z kolei 20% ankietowanych, a zaledwie 7% z nas może pochwalić się metrażem większym niż 16m². Niewielki metraż nie jest niczym zaskakującym, gdyż najczęściej godzimy się na małą łazienkę po to, by na przykład stać się władcami większego salonu czy sypialni. Zdarza się również, że niektóre mieszkania wyposażone są w dwie łazienki, które także stanowią niezbyt duże pomieszczenia. Ponad 85% łączy natomiast łazienkę z toaletą.
Wanna czy prysznic? To nurtujące pytanie zadano również respondentom. W tym wypadku zdania są mocno podzielone. 36% z nich odpowiedziało, że jest w posiadaniu wanny, a 32% ma prysznic lub obie te rzeczy. Zbliżone wyniki nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić konkretnego trendu w aranżacji wyposażenia polskiej łazienki. Co więcej, spośród osób posiadających wannę, aż 88% zdecydowało się na wannę w zabudowie. Najczęściej wybieranym kształtem wanny jest prostokąt. Jeżeli chodzi o prysznice to respondenci najczęściej decydują się na kabinę typu walk – in z odpływem liniowym. W raporcie została poruszona także kwestia zamontowania umywalki. Zdecydowana większość z nas – 41,2% – posiada umywalkę stawianą lub nablatową
Co robimy z pralką? W polskich domach nie zawsze stoi ona w łazience. Prawie 40% z nas ustawia ją zupełnie innym pomieszczeniu. Najczęściej na tego typu rozwiązania decydują się ci, którzy mieszkają w domu jednorodzinnym. Na podobne rozwiązania decydujemy się również tam, gdzie łazienka jest za mała na to, aby zmieścić w niej jeszcze to urządzenie.
Łazienkowy styl
W przypadku łazienki większość Polaków decyduje się na prostotę i elegancję. Blisko połowa respondentów stawia tu na styl nowoczesny, 24% na klasyczny, a 14% na skandynawski. Najczęściej to właśnie styl przewodni determinuje późniejszy wybór kolorystyki. Zazwyczaj jednak są one robione w bieli, brązie czy szarości.
Najpopularniejszymi materiałami na wykończenie łazienkowych ścian i podłóg są płytki ceramiczne. Jest to okładzina, o której czystość łatwo zadbać, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienek, a dodatkowo odpowiednio zakonserwowane płytki oraz fugi nie ulegną zniszczeniu w kontakcie z dużą wilgotnością panującą w pomieszczeniu.
Często w kwestii sufitu decydujemy się na jego podwieszenie. To rozwiązanie pozwala nieco zamaskować ewentualne nierówności czy odstające rury. Wykorzystuje się je także w przypadku wysokich wnętrz, najczęściej tych mieszczących się w kamienicach.
Co ciekawe – zaledwie 22% ankietowanych przyznało się do współpracy z architektem podczas aranżacji łazienki. Oznacza to, że większość z nas opiera się na własnym guście i natchnieniu zaczerpniętym z otoczenia.
Źródło: GutPR
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.