Złote, srebrne, wysadzane diamentami, perłowe, najbardziej precyzyjne, przyprawiające zarówno o zawrót głowy, jak i dreszcz emocji. Takie są najlepsze zegarki świata! Skąd ten luksus się w ogóle wziął? Mówiąc „luksusowy zegarek” na myśl przychodzi nam oczywiście Szwajcaria. Ale czy wiecie, kto tak naprawdę jest twórcą firmy, której zegarki osiągają horrendalnie wysokie ceny?
Polak dla Disney’a
Historia ta sięga prawie dwustu lat wstecz. Otóż, pewien… Polak – Antoni Patek i zatrudniony przez niego Adrien Philippe w połowie XIX wieku postanowili produkować najlepsze zegarki na świecie.
Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic urodzony 14 czerwca 1812 w Piaskach Luterskich, to założyciel firmy Patek Philippe & Co. – pierwszej firmy na świecie produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
Antoni urodził się w rodzinie niezbyt zamożnej szlachty, osierocony przez ojca szybko musiał szukać płatnych zajęć, by się utrzymać. Brał udział w powstaniu w 1830 roku, dosłużył się stopnia podporucznika Jazdy Augustowskiej, a 3 października 1831 został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.
Po upadku powstania, w 1831 r. udał się do Prus, a stamtąd do Genewy, gdzie uczył się najpierw malarstwa, a następnie skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej. Zaczął od kupowania mechanizmów zegarków u sławnych genewskich mistrzów, które następnie oprawiał w ozdobne koperty – arcydzieła szwajcarskich jubilerów, grawerów, emalierów i miniaturzystów.
Wraz z Francuzem o nazwisku Philippe w 1851 roku postanowił produkować najpiękniejsze i najlepsze zegarki na świecie. W 1868 r. dla węgierskiej księżnej Kocewicz firma Patek Philippe wykonała jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę.
Antoni Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi – wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego.
Wśród znanych posiadaczy zegarków firmy Patek-Philippe byli: królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein czy Walt Disney!
Szwajcarski luksus
Niewątpliwie jedną z najbardziej znanych marek luksusowych zegarków jest Rolex. Najdroższe modele kosztują setki tysięcy dolarów. Właściciel marki, Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego FHS, której roczne obroty wynoszą około 3 miliardów dolarów, dziennie produkuje się nawet 2000 zegarków.
Twórcy Roleta jednak zaczynali karierę w Wie3lkiej Brytanii, nieco ponad 100 lat temu. Panowie Wilsdorf i Davis i rozpoczęli wówczas import szwajcarskich mechanizmów Hermanna Aeglera, które następnie łączyli z nieźle wykonanymi również przez inne firmy kopertami. Dopiero w 1912 roku przenieśli się do stolicy zegarmistrzostwa – Szwajcarii.
Jednym z pierwszych wizjonerskich osiągnięć firmy Rolex było wymyślenie zegarka na rękę, jako konkurencyjnego dla popularnych zegarków kieszonkowych.
Rolex słynie z produkcji najróżniejszych modeli zegarków, dopasowanych do stylu życia konsumentów. Można tu znaleźć wszystko: zegarki sportowe, okazyjne, eleganckie, luksusowe, codzienne. Odporne na kurz, brud, kapryśne klimaty, trudne warunki atmosferyczne.
Najsłynniejszymi wielbicielami Rolexa są: Paul Newman, który w filmie „Winning” nosił Rolex Cosmograph „Daytona” (do dziś jest to najbardziej pożądany model Rolexa, na jego stalową wersję trzeba czekać kilka lat!), Bill Gates, Placido Domingo, Eric Clapton, Halle Berry, Diana Krall, Michel Jordan, Michael Schumacher.
Za kilka milionów!
Zegarek za kilkaset złotych? Nie w świecie luksusu. Tutaj za wyjątkowy model trzeba zapłacić kilka… milionów! Oto kilka najdroższych gadżetów świata.
Carat Chopard to aktualnie najdroższy zegarek na świecie! Wykonany z diamentów o łącznej masie 38-karatów, a wśród nich takie skarby, jak: 15-karatowy różowy diament w kształcie serca, 12-karatowy niebieski diament oraz biały, 11-karatowy. Wszystkie trzy znajdują się w bransoletce wysadzanej brylantami o masie 163 karatów. Cena tej ozdoby? Bagatela – 25 mln dolarów!
Patek Philippe z 1933 roku to model, do którego do niedawna należał cenowy rekord w branży zegarmistrzowskiej. Został on sprzedany za 11 mln dolarów na aukcji Sotheby’s w Nowym Yorku. Ten niezwykły zegarek należał wcześniej do amerykańskiego bankiera Henry’ego Gravesa. Zakupił on go w firmie Patek Philippe w 1933 roku.
The Patek Caliber 89 to gadżet wart ponad 5 mln dolarów. Przez koneserów uważany jest za jeden z najcenniejszych czasomierzy. Jest złoty i ma najbardziej skomplikowany mechanizm na świecie: składa się z 1728 elementów i pokazuje 33 funkcje!
I jeszcze coś dla miłośników metali szlachetnych. Wart 3 mln złotych czasomierz Black Caviar wykonany został z 18-karatowego białego złota i precyzyjnie ciętych czarnych diamentów o łącznej wartości 34,5 karatów.
Takie luksusowe dzieła, ale też nieco bardziej przystępne modele Rolexa, Breitlinga, marki Hublot, TAG Heuer, zegarki Longines czy Omega można znaleźć na Chrono24.
CytujSkomentuj
O mamuniu… Żeby kilkanaście milionów zapłacić za zegarek? Ja rozumiem jakość i kunszt wykonania, ale takie kwoty, tak samo, jak w przypadku biżuterii uważam tylko i wyłącznie za przejaw ludzkiej próżności.