Spirulina
Spirulina to obok chlorelli, wodorostów wakame i nori, jedna z najzdrowszych morskich alg. Spirulina w proszku lub tabletkach jest doskonałym suplementem diety. Roślina zawiera prawie 4000% więcej beta-karotenu niż marchew, 300% więcej białka niż krowie mleko i ponad 2000% więcej żelaza niż szpinak. Warto włączyć ją do swojej codziennej diety. Regularna cena tego produktu sięga kilkudziesięciu złotych za opakowanie, ale kody rabatowe i promocje pozwalają czasami kupić spirulinę w naprawdę atrakcyjnych cenach.
Jagody goji
Czerwone jagody goji zawierają ogromne ilości antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia. Ponadto zawierają 500 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, a także zestaw innych witamin, białek i minerałów. Jagody goji są uważane za najzdrowsze owoce świata.
Quinoa
Quinoa, czyli komosa ryżowa, to roślina zbożowa o bardzo dużej zawartości białka, aminokwasów, żelaza, potasu, magnezu, wapnia i cynku. Stosuje się ją w dietach regenerujących i oczyszczających organizm. Dodatkowym atutem dla wielu osób jest fakt, że komosa ryżowa nie zawiera glutenu.
Nasiona chia
Chia to roślina nazywana też szałwią hiszpańską. Jej nasiona są bogate w dobroczynne tłuszcze omega-3, witaminy i minerały. Małe nasionka zawierają 15 razy więcej magnezu niż brokuły, 6 razy więcej wapnia niż krowie mleko i 2 razy więcej zdrowego błonnika niż otręby owsiane i pszenne. Nasiona chia dodaje się zwykle do jogurtów i koktajli.
Miód
Miód to pierwszy z produktów, który udowadnia, że superfoods nie muszą być egzotyczne i drogie. Tradycyjny miód pszczeli jest bogaty w witaminy, minerały, antyoksydanty, probiotyki oraz substancje o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym. Od wieków wiadomo, że miód wzmacnia organizm i pomaga zwalczać przeziębienie.
Natka pietruszki
Świeża natka pietruszki zawiera tyle witaminy C, że już jedna łyżeczka tej rośliny zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Dodatkowo wspomaga wchłanianie żelaza do organizmu. W pietruszce znajduje się także beta-karoten, wapń, magnez, błonnik, kwas foliowy, witaminy z grupy B i K. Jedzenie tej rośliny zalecane jest szczególnie osobom chorym na anemię.
Czosnek
Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk: zwalcza bakterie chorobotwórcze i jest silnym przeciwutleniaczem. Ząbki czosnku zawierają magnez, potas, żelazo, witaminy z grupy B i C oraz rzadko spotykane w żywności mikroelementy, takie jak kobalt, nikiel i chrom. Najzdrowszy jest czosnek surowy, rozgnieciony widelcem lub specjalną praską.
CytujSkomentuj
Natka pietruszki to mistrzostwo świata! Pasuje do niemal każdego dania, jest pyszna, pachnąca i co najważniejsze – zdrowa i dobra dla organizmu. Rośnie w ogródku, nie trzeba daleko szukać i zastępować jej wynalazkami tak dziś modnymi. Naprawdę, korzystajmy z tego, co mamy pod ręką, bo to niesamowite skarby dla zdrowia!
CytujSkomentuj
Słyszałam dużo dobrego o algach, może rzeczywiście coś w tym jest. Osobiście jestem fanką wszelkich przypraw, jak czosnek czy pietruszka właśnie, tych naszych rodzimych, ale zawsze warto próbować nowych rzeczy
CytujSkomentuj
Jagody goji były hitem kilka lat temu. Co jakiś czas pojawia się nowa moda na super ekstra żywność, a tak naprawdę największe skarby mamy od lat pod ręką. Pietruszka, marchewka, czosnek, cukinia… Oczywiście nie te z supermerketów nafaszerowane chemią, a najlepiej z ogródka włąsnego albo z ekologicznego gospodarstwa. Na szczęście coraz więcej jest możliwości, żeby sobie coś takiego kupić za coraz bardziej rozsądną cenę. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać!
CytujSkomentuj
Bez pietruszki i czosnku nie wyobrażam sobie dobrze funkcjonującej i zdrowej kuchni. Komosa ryżowa z kolei średnio mi smakuje, ale może jeszcze kiedyś się do niej przekonam