white-fit-1905733_1280
Kalina Samek
20/02/2017

Superfoods, czyli produkty o nadzwyczajnych właściwościach zdrowotnych

Superfoods, czyli superżywność, to jedzenie wyróżniające się szczególnie dobroczynnym wpływem na zdrowie. Modne ostatnio produkty, takie jak spirulina, jagody goji, quinoa czy nasiona chia są w pełni naturalne, nieprzetworzone, a do tego niskokaloryczne. Superfoods nie muszą być jednak egzotyczne – nie wszyscy wiedzą, że zalicza się do nich między innymi miód, natkę pietruszki i czosnek

Spirulina

Spirulina to obok chlorelli, wodorostów wakame i nori, jedna z najzdrowszych morskich alg. Spirulina w proszku lub tabletkach jest doskonałym suplementem diety. Roślina zawiera prawie 4000% więcej beta-karotenu niż marchew, 300% więcej białka niż krowie mleko i ponad 2000% więcej żelaza niż szpinak. Warto włączyć ją do swojej codziennej diety. Regularna cena tego produktu sięga kilkudziesięciu złotych za opakowanie, ale kody rabatowe i promocje pozwalają czasami kupić spirulinę w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Jagody goji

Czerwone jagody goji zawierają ogromne ilości antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia. Ponadto zawierają 500 razy więcej witaminy C niż pomarańcze, a także zestaw innych witamin, białek i minerałów. Jagody goji są uważane za najzdrowsze owoce świata.

Quinoa

Quinoa, czyli komosa ryżowa, to roślina zbożowa o bardzo dużej zawartości białka, aminokwasów, żelaza, potasu, magnezu, wapnia i cynku. Stosuje się ją w dietach regenerujących i oczyszczających organizm. Dodatkowym atutem dla wielu osób jest fakt, że komosa ryżowa nie zawiera glutenu.

Nasiona chia

Chia to roślina nazywana też szałwią hiszpańską. Jej nasiona są bogate w dobroczynne tłuszcze omega-3, witaminy i minerały. Małe nasionka zawierają 15 razy więcej magnezu niż brokuły, 6 razy więcej wapnia niż krowie mleko i 2 razy więcej zdrowego błonnika niż otręby owsiane i pszenne. Nasiona chia dodaje się zwykle do jogurtów i koktajli.

Miód

Miód to pierwszy z produktów, który udowadnia, że superfoods nie muszą być egzotyczne i drogie. Tradycyjny miód pszczeli jest bogaty w witaminy, minerały, antyoksydanty, probiotyki oraz substancje o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym. Od wieków wiadomo, że miód wzmacnia organizm i pomaga zwalczać przeziębienie.

Natka pietruszki

Świeża natka pietruszki zawiera tyle witaminy C, że już jedna łyżeczka tej rośliny zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Dodatkowo wspomaga wchłanianie żelaza do organizmu. W pietruszce znajduje się także beta-karoten, wapń, magnez, błonnik, kwas foliowy, witaminy z grupy B i K. Jedzenie tej rośliny zalecane jest szczególnie osobom chorym na anemię.

Czosnek

Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk: zwalcza bakterie chorobotwórcze i jest silnym przeciwutleniaczem. Ząbki czosnku zawierają magnez, potas, żelazo, witaminy z grupy B i C oraz rzadko spotykane w żywności mikroelementy, takie jak kobalt, nikiel i chrom. Najzdrowszy jest czosnek surowy, rozgnieciony widelcem lub specjalną praską.

white-fit-1905733_1280
white-fit-1905733_1280

Komentarze Dodaj komentarz (4)

  1. Sebastian 04/04/2018 11:20

    CytujSkomentuj

    Natka pietruszki to mistrzostwo świata! Pasuje do niemal każdego dania, jest pyszna, pachnąca i co najważniejsze – zdrowa i dobra dla organizmu. Rośnie w ogródku, nie trzeba daleko szukać i zastępować jej wynalazkami tak dziś modnymi. Naprawdę, korzystajmy z tego, co mamy pod ręką, bo to niesamowite skarby dla zdrowia!

  2. Zuzka 04/04/2018 11:27

    CytujSkomentuj

    Słyszałam dużo dobrego o algach, może rzeczywiście coś w tym jest. Osobiście jestem fanką wszelkich przypraw, jak czosnek czy pietruszka właśnie, tych naszych rodzimych, ale zawsze warto próbować nowych rzeczy ;)

  3. Paula 04/04/2018 11:37

    CytujSkomentuj

    Jagody goji były hitem kilka lat temu. Co jakiś czas pojawia się nowa moda na super ekstra żywność, a tak naprawdę największe skarby mamy od lat pod ręką. Pietruszka, marchewka, czosnek, cukinia… Oczywiście nie te z supermerketów nafaszerowane chemią, a najlepiej z ogródka włąsnego albo z ekologicznego gospodarstwa. Na szczęście coraz więcej jest możliwości, żeby sobie coś takiego kupić za coraz bardziej rozsądną cenę. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać!

  4. Zosieńka 16/05/2018 11:46

    CytujSkomentuj

    Bez pietruszki i czosnku nie wyobrażam sobie dobrze funkcjonującej i zdrowej kuchni. Komosa ryżowa z kolei średnio mi smakuje, ale może jeszcze kiedyś się do niej przekonam :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.