Amputacja piersi jest nie tylko zabiegiem okaleczającym w wymiarze fizycznym, ale również ma wpływ na relacje interpersonalne. Często kobiety czują się odrzucone przez środowisko; utraciły część ciała, która charakteryzowała je w społeczności, a co za tym idzie: cierpi nie tylko ciało, ale i duch. Na ten problem nakłada się postawa środowiska, szczególnie męskiego. Nie od dziś wiadomo, że mężczyźni są w swym życiu przede wszystkim istotami receptywnymi. Według większości ankiet i analiz psychologicznych kobieta, która najczęściej podoba się mężczyznom; to ta o wyraźnie zaznaczonych kształtach, a co najważniejsze o dużych piersiach. Symetria, obfitość i bliskie powiązanie z teoriami oralnymi sprawiają, że piersi stają się w przeważającej mierze wyznacznikiem kobiecości.
Czy w takim razie zabieg, jakim jest mastektomia odbiera kobietom atrakcyjność? Zmienia ich obraz w oczach mężczyzn?
Na te pytania starano się odpowiedzieć 23października 2015 roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie podczas ogólnopolskiego wydarzenia „Fizjoterapia w procesie leczenia raka piersi”.
Wydarzenie miało podwójny charakter: naukowy ( odbyły się wykłady lekarzy i fizjoterapeutów) oraz kulturalny poprzez otwarcie przez Krystynę Wechmann (prezes Federalnej Fundacji Stowarzyszeń Amazonki) wystawy fotograficznej „ Po obu stronach zwierciadła. Oblicza Amazonek”.
Bohaterkami wydarzenia były ochotniczki z Krzeszowickiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka”. 10 Amazonek, dwóch fotografów- Grzegorz Czerwiński i Patryk Tomaszewski, ogromny sztab artystów z Małopolski i ze Śląska oraz szalona organizatorka- fizjoterapeutka uro-ginekologiczna Agnieszka Badura.
Ta sama, prowadziła wcześniej badania naukowe dotyczące męskiego spojrzenia na kobiety po mastektomii. Przerażona wynikami postanowiła stawić czoła statystykom. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że według dzisiejszych mężczyzn kobieta po zabiegu jest mniej atrakcyjna. Dodatkowo pracą udowodniła, że im młodszy badany, tym bardziej negatywnie nastawiony do nawiązania bliższej relacji z kobietą po mastektomii.
Kobiety po zabiegu, szczególnie z małych miejscowości gubią pewność siebie. Wraz z utratą piersi, tracą cząstkę siebie, zamykają się przed światem i dają omotać się wątpliwościom. Wierzą hasłom, mówiącym o ich degradacji w hierarchicznym układzie atrakcyjności dzisiejszego świata. Fotografie to walka ze stereotypami.
Wystawa jest dowodem na to, że zabieg jakim jest mastektomia i samo leczenia raka piersi nie odbiera kobiecości. Ma działać budująco na kobiety po zabiegu, ma być wskazówką dla ich rodzin i otaczającego środowiska. To niezwykłe spotkanie otwarło serca na problemy płci pięknej oraz głowę na możliwości leczenia i działania profilaktyczne.
Do akcji przyłączyło się wiele firm, m.in. Kryolan City Warszawa, Łobzowska Studio, U Ziyada, Mama studio, Gama, Estrada Krakowska, marka kosmetyczna ZIAJA. W 2016 roku wystawa pojawi się w kilku miejscowościach na Śląsku, w Warszawie i jeszcze raz w Krakowie, planowane są również inne miejscowości.
Fot. Grzegorz Czerwiński (zdjęcia z wystawy)
Fot. Patryk Tomaszewski
Fot. Grzegorz Czerwiński
Współpraca przy projekcie:
Fot.: Grzegorz Czerwiński, Patryk Tomaszewski
Backstage: Weronika Reichert, Bartosz Piasecki
Backstage’s music: Błażej Bączkiewicz
Body Painting: Jovanka Czarnik, Karol Babilas, Emilia Chrobok, Aga Rek, Jadwiga Pietrek, Henryka Langrzyk
Włosy: Monika Mika, Dominika Flasińska
Make up Jovanka Czarnik, Ada Pietraszek
Pomoc Monika Podleśny, Paulina Czerwińska, Michał Kołodziej
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.