Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 października 2015 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, siedmiu laureatów z rąk jurorów odebrało czeki na 50 tysięcy złotych oraz cenne statuetki autorstwa Pawła Althamera. Nagrodą Specjalną uhonorowano Olgę Malinkiewicz, wynalazczynię fotowoltaicznych materiałów opartych na minerałach o nazwie perowskity. Wyróżnienie otrzymali polscy medaliści Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce – Pekin 2015.
To, co wyróżnia Plebiscyt na tle innych konkursów, to szeroka lista kategorii oraz mechanizm wyboru Laureatów, łączący elementy głosowania publicznego i ocen ekspertów. Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i sztuka, Medycyna, Nauka, Ochrona środowiska, Sport to siedem dyscyplin, w których po raz kolejny poszukiwano prawdziwych „Polaków z werwą”. Celem akcji jest uhonorowanie i promowanie wybitnie uzdolnionych młodych ludzi, których osiągnięcia budują nowoczesną Polskę – bez kompleksów, konkurencyjną na arenie międzynarodowej. Dlatego prócz grantu w wysokości 50 tysięcy złotych, który laureat może przeznaczyć na dalszy rozwój zawodowy, dodatkowym wymiarem nagrody jest promocja wszystkich kandydatów i zwycięzców. Dzięki dziesiątkom materiałów i publikacji, które ukazały się m.in. w mediach patronackich: telewizji TVN, Gazecie Wyborczej, serwisie gazeta.pl, Co Jest Grane, TVN, RMF FM oraz RMF Classic o dokonaniach dwudziestu jeden wybitnych młodych ludzi nominowanych w Plebiscycie dowiedziała się cala Polska.
Laureaci III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”
Żadne z nich nie ma jeszcze 40 lat, a ich osiągnięcia zmieniają oblicze światowej medycyny i nauki, realnie wpływając na poprawę jakości naszego życia. Trzydziestoparolatkowie zdobywają dziś najważniejsze nagrody w międzynarodowych konkursach, bez problemu stając w szranki z konkurentami z całego świata. Swoim entuzjazmem i duchem walki zarażają kolejne młode pokolenia. Jury III edycji Plebiscytu tytułem „Polaka z werwą” 2015 roku uhonorowało:
· W kategorii Medycyna: dr n. med. Michała F. Kamińskiego,
· W kategorii Nauka: dr hab. Martę Bucholc,
· W kategorii Ochrona środowiska: Karolinę Gil,
· W kategorii Design i architektura: Katarzynę i Wojciecha Sokołowskich,
· W kategorii Innowacje w biznesie: Jakuba Krzycha,
· W kategorii Kultura i sztuka: Honoratę Martin,
· W kategorii Sport: Ewelinę Marcisz.
Nagroda Specjalna dla Olgi Malinkiewicz i wyróżnienie dla medalistów Mistrzostw Świata w lekkoatletyce – Pekin 2015
Kapituła III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”, w skład której wchodzą przewodniczący zespołów jurorskich, przedstawiciele patronów medialnych oraz Prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec, przyznała Nagrodę Specjalną Oldze Malinkiewicz. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególny i oryginalny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających kategoriom Plebiscytu.
Olga Malinkiewicz, fizyk, jest wynalazczynią fotowoltaicznych materiałów opartych na perowskitach. Jest to nowa technologia czerpania energii słonecznej, zdecydowanie tańsza od dotychczasowych, opartych na krzemie, która wykorzystuje ogólnie dostępne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur.
Wyróżnienie otrzymali polscy medaliści Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce – Pekinie 2015: Anicie Włodarczyk (złoty medal w rzucie młotem), Pawłowi Fajdkowi (złoty medal w rzucie młotem), Wojciechowi Nowickiemu (brązowy medal w rzucie młotem), Piotrowi Małachowskiemu (złoty medal w rzucie dyskiem), Robertowi Urbankowi (brązowy medal w rzucie dyskiem), Adamowi Kszczotowi (srebrny medal w biegu na 800 m), Pawłowi Wojciechowskiemu (brązowy medal w skoku o tyczce) i Piotrowi Liskowi (brązowy medal w skoku o tycze). Nagrodę w imieniu wszystkich wyróżnionych odbierał Paweł Fajdek – polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w tej konkurencji.
Jurorzy i Głosowanie publiczne
Laureaci Plebiscytu wybierani są w siedmiu kategoriach, każdej z nich jest przypisany osobny zespół jurorski. W jury III edycji zasiadło trzydzieści pięć osób – autorytetów w swoich dziedzinach. Przewodniczącymi zespołów byli: Jacek Bożek (Ochrona Środowiska), prof. Zbigniew Gaciong (Medycyna), prof. dr hab. Andrzej Mencwel (Nauka), Tomasz Majewski (Sport), Mikołaj Grabowski (Kultura i sztuka), Tomasz Sielicki (Innowacje w biznesie), Tomasz Konior (Design i architektura).
To na jurorach spoczywa obowiązek znalezienie i zgłoszenia kandydatów do Plebiscytu. Do tytułu „Polaka z werwą” może pretendować osoba fizyczna, która nie ukończyła 35 roku życia (zaś w kategoriach medycyna i nauka nie ukończyła 40 roku życia), a jej działania można uznać za nieprzeciętne, wykraczające poza przyjęte schematy.
Zwycięzcy wyłaniani są w trzystopniowym głosowaniu. W pierwszym etapie członkowie zespołów jurorskich wskazują po trzech kandydatów w każdej kategorii (w sumie 21 osób). W drugim etapie następuje glosowanie publiczne. Od 26 maja do 6 września wszyscy Polacy mogli głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. Głosy oddawano poprzez stronę internetową www.polacyzwerwa.pl i www.vitay.pl oraz na stacjach paliwowych PKN ORLEN. W trzecim – finałowym etapie, spośród dwóch nominowanych wyłonionych w poprzedniej rundzie, to ponownie jurorzy wybierają jednego laureata w każdej z siedmiu kategorii. Wszystkich zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej Gali „Polacy z werwą”.
Gala „Polacy z werwą” 2015
Finał Plebiscytu „Polacy z werwą” w Teatrze Wielkim uświetniło widowisko w reżyserii Krzysztofa Materny, który wspólnie z Agnieszką Cegielską poprowadził galę. Na scenie wystąpili także Sinfonia Iuventus, światowej sławy wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra oraz Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch & Mitch. A ukoronowaniem wieczoru był koncert gwiazd – wirtuoza trąbki, kubańskiego jazzmana Arturo Sandovala i wokalistki jazzowej Antonii Bennett.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.