„Dziwne, ale w pozytywnym sensie tego słowa, prace trójki autorów: Joachima Froesego, Kena Matsubary i Grzegorza Przyborka, są od lat tworzone w podobnym stylu, który wyrasta ze zbliżonej konstrukcji duchowej, w tym z oceny dawnej sztuki wynikającej z humanistycznej postawy. Taką działalność artystyczną akcentującą zadumę nad śmiercią, opierającą się na kategorii punctum w znaczeniu jej oswajania, jak w refleksji Rolanda Barthes’a (La Chambre claire: note sur la photographie) można określić mianem „archetypu fotografii”.
Ich styl nie poddaje się żadnej panującej modzie artystycznej, choć można wskazać inspiracje surrealizmem i konceptualizmem, w przypadku Matsubary i Przyborka, a nawet Froesego, wyrażane w formule inscenizacji. Minimalizując znaczenie perspektywy matematycznej podporządkowują ją swej skrajnie introwertycznej wizji, w której diagnozują stan umysłowości i duchowości z przełomu XX i XXI wieku, poszukując za pomocą sfery snu niezmiennych i stałych wartości” – piszą na stronie organizatorzy wystawy. Pokazom zdjęć towarzyszą wykłady i spotkania. 20 sierpnia w g. 18 – 21 będzie mowa o teorii fotografii.
Program:
Krzysztof Jurecki: Jak interpretować obraz fotograficzny? O najważniejszych koncepcjach w teorii fotografii. Od Rolanda Barthes,a do Georges’a Didi-Hubermana.
-Joachim Froese: Zapisane w przeszłości. Fotografia a martwa natura.
-Grzegorz Przyborek: „Pamięć obrazów”. Moje poglądy na istotę fotografii.
Wystawa potrwa do 29 sierpnia.
CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk
Źródło: www.laznia.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.